در این مقاله قصد داریم در مورد روش صحیح تربیت سگ نگهبان صحبت کنیم و نکات تربیتی مهم رو بهتون یاد بدیم. پس در ادامه با ما در لندینگ پت همراه باشید.
آیا نژاد توله سگتون برای نگهبانی مناسبه؟
اگه تازه قراره یه توله سگ بیارید و برای نگهبانی تربیتش کنید باید اول در مورد نژادهای مناسب نگهبانی اطلاعات خوبی داشته باشید.
نکته خیلی مهم اینه که هر نژاد سگی برای نگهبانی مناسب نیست.
بعضی از نژادهای سگ هستن که به طور غریزی سگ نگهبان هستن و حس محافظت و نگهبانی از آدمها و قلمروشون رو دارن و به همین دلیل هم برای نگهبانی و سگ گارد عالی هستن.
سگ‌هایی که مناسب برای آموزش نگهبانی و گارد هستن عبارتند از:
سگ دوبرمن پینچر
روتوالر
بول ماستیف
رودژین ریجبک
ژرمن شپرد
استافوردشایر تریر
جاینت اشنازر
و سگ سرابی

نژادهای مناسب تربیت سگ نگهبان
نژادهایی که برای آموزش نگهبانی به سگ مناسب هستن
برای اینکه در مورد نژادهای مناسب برای نگهبانی بیشتر بدونید پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین نژادهای سگ نگهبان در ایران رو مطالعه کنید.
از بین تمام نژادها، سگ ژرمن شپرد شاید معروفترین سگ نگهبان و گارد باشه که در مشاغل مختلفی مثل نگهبانی املاک و باغ، سگ گارد شخصی، ارتش و پلیس و … فعالیت می‌کنه.
به دلیل محبوبیت سگ ژرمن به عنوان حیوان خانگی و همینطور سگ نگهبان و بادیگارد، در ایران از این سگ برای نگهبانی استفاده می‌شود. پس اگه شما هم یه توله ژرمن شپرد دارین و میخواین برای نگهبانی تربیتش کنین، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تربیت سگ ژرمن شپرد مطالعه کنین.

آموزش سگ نگهبان
آیا شخصیت شما برای تربیت سگ نگهبان مناسبه؟
همیشه ما در مورد ویژگی سگ و نژادش صحبت کردیم، اما در مورد تربیت توله سگ برای نگهبانی شخصیت و کاراکتر صاحب سگ هم اهمیت فوق‌العاده زیادی داره.

برای تربیت سگ نگهبان باید اعتماد به نفس بالایی داشته باشید و خودتون هم شخصیت جدی، قاطع و محکمی داشته باشید تا بتونید یه سگ نگهبان مطیع و فرمانبردار تربیت کنید.

بیاید با خودمون روراست باشیم: اگه شما هم از اون دسته آدما هستید که اگه توله سگ بامزه‌تون کمی خودش رو لوس کنه کوتاه میاید و چیزی که می‌خواد رو بهش می‌دید یا بنظرتون جدی بودن (نه تنبیه و دعوا کردن) با سگ کمی ظالمانه و بی‌رحمانه میاد پس احتمالا فرد مناسبی برای آموزش و تربیت سگ نگهبان نیستید.

در این صورت بهتره کار آموزش رو به یه فرد حرفه‌ای بسپرید. (در این رابطه بخونید: ویژگی ‌های مربی سگ حرفه‌ای)

بهترین نژادهای سگ نگهبان و گارد
تفاوت آموزش و تربیت توله سگ گارد، نگهبان و بگیر
حالا که نژاد سگ مناسب رو انتخاب کردید وقتشه که از خودتون بپرسید: برای چه کاری به سگ نگهبان نیاز دارید؟ آیا سگ محافظ شخصی می‌خواید یا سگ رو برای نگهبانی و مراقبت از خونه و باغ و املاکتون می‌خواید تربیت کنید؟ یا اینکه دوست دارید سگی خشن‌تر و خطرناک‌‌تر داشته باشید؟

در زمینه آموزش سگ برای نگهبانی دو رویکرد وجود داره:

تربیت سگ برای محافظت و نگهبانی (سگ هشدار دهنده)
تربیت توله سگ برای حمله به آدمها و هر موجود زنده (به اصطلاح سگِ بگیر)!
وظایف و ویژگی‌های سگ محافظ و نگهبان چیست؟
سگ نگهبان در عین حال که نسبت به حضور غریبه‌‌های مزاحم خشن و هشیاره با شما و اعضای خانواده و آدما رفتار مهربون و دوستانه‌ای داره و سگ خطرناکی محسوب نمی‌شه و به آدما حمله نمی‌‌کنه.

یه سگ نگهبان خوب و ظیفه‌شناس سگیه که:

باهوش و هشیاره
حس محافظت و نگهبانی خوبی داره
به شما و اعضای خانواده‌تون وفاداره
از شما و دارایی‌هاتون محافظت می‌کنه
حضور غریبه رو بهتون اطلاع می‌ده
و با پارس کردن به موقع باعث فراری دادن دزد و مزاحم و اطلاع رسانی به شما می‌شه.

تفاوت سگ بگیر با نگهبان و گارد
مورد دوم (تربیت سگ برای حمله) رو ما به هرکسی توصیه نمی‌کنیم؛ چون اکثر افرادی که سگ نگهبان می‌خوان مورد اول براشون کافیه و نیازی به تربیت سگ حمله‌ای و خطرناک ندارن.

اغلب سگهای خاصی که برای ماموریت‌های پلیس و ارتش تربیت می‌شن به این منظور تربیت می‌شن ولی برای مردم عادی داشتن چنین سگی اصلا ضرورتی نداره و حتی خطرناک هم هست. این سگ‌ها به K-9 معروف هستند و کارشان حمله و زمین‌ گیر کردن سوژه هاست.

تربیت «سگ بگیر» یا «سگِ حمله» خیلی خطرناک و حساسه و تربیتش کار هرکسی نیست.

این سگها به یه مربی فوق حرفه‌‌ای و باتجربه نیاز دارن و فقط باید از دست یه نفر غذا بخورن، از یه نفر اطاعت کنن و فقط از یه نفر آموزش ببینن و به فرمان یه نفر حمله کنن و از طرف آدمای دیگه نباید کوچکترین محبت و توجهی بهشون بشه.

یعنی اگه چند روز صاحبشون نباشه هیچ کس دیگه نمی‌تونه ازشون مراقبت کنه و حتی بهشون غذا بده! آیا واقعا چنین سگی با چنین شرایطی می‌خواید؟

علاوه بر این، کوچکترین اشتباه یا رفتار غلطی در تربیت باعث می‌شه این سگها به سگی خطرناک تبدیل بشن که به هرکسی (مخصوصا بچه‌ها) حمله کنن و تهدیدی برای جون آدما به حساب بیان.

توله سگ روتوایلر در حال استراحت

چگونه توله سگ را برای نگهبانی تربیت کنیم؟
خوب توی این مرحله به صورت قدم به قدم میگیم که چگونه سگ را نگهبان کنیم؛ روش تربیت سگ نگهبان چطوریه و چه نکاتی باید رعایت بشه و اینکه چطور باید به سگتون یاد بدین که از شما فرمان بگیره.

قدم اول: اجتماعی کردن توله سگ
اولین مرحله در تربیت توله سگ نگهبان اجتماعی کردن اونه. ما قراره یه سگ نگهبان تربیت کنیم، سگی که در عین حال که نسبت به مزاحمها خشن و جدیه اما در مواجهه با غریبه‌هایی که مزاحم نیستن رفتار دوستانه‌ای داره (مثلا آدمای تو خیابون، مهمونی که برای اولین بار به خونه‌تون میاد و …).

از همون ابتدا باید به توله سگتون یاد بدید که چی طبیعی و چی غیرطبیعیه، کدوم غریبه مزاحمه و کدوم غریبه تهدیدی محسوب نمی‌شه.  برای شروع تربیت توله سگ برای نگهبانی اونو با خودتون به جاهای مختلف ببرید و بذارید با آدمای مختلف و همینطور حیوانات دیگه آشنا بشه و اجتماعی بشه.

حواستون باشه که:

اجتماعی کردن سگ نقش مهمی برای نگهبان شدن اون داره؛ چون سگی که خوب اجتماعی نشده باشه ممکنه از روی ترس، آدما رو گاز بگیره یا حتی موقع خطر فرار کنه!

آموزش های اولیه به سگ نگهبان

قدم دوم: آموزش فرمانبرداری و اطاعت کردن
مرحله مهم در آموزش توله سگ برای نگهبانی آموزش فرمانبرداری و فرامین اولیه است.

حتی تربیت حرفه‌ای ترین سگهای پلیس و ارتش هم از آموزش فرامین اولیه و بیسیک شروع شده.

شما اول باید فرامینی مثل:
بشین
بیا
بمون
پارس کن
ساکت

رو قبل از هر آموزش تخصصی دیگه‌ای به توله سگتون یاد بدید.
توله سگ نگهبان برخلاف سگ خونگی و پت باید از همون ابتدا اطاعت کردن از شما رو یاد بگیره و هر دستوری که بهش می‌دید «بلافاصله» انجام بده.
فرمانبرداری و اطاعت بی چون و چرا در واقع پایه و اساس تربیت سگ گارد و نگهبان به حساب میاد.
سگ روتوایلر نگهبان پشت فنس
قدم سوم: پارس کردن به غریبه‌ها و مزاحم‌‌ها
مرحله بعد در تربیت سگ نگهبان، آموزش پارس و واق واق کردن به حضور غریبه‌هاست. قلمرو و محدوده خونه رو به سگتون نشون بدید و بهش یاد بدید که به محض اینکه غریبه‌ای وارد این محدوده شد پارس کنه و اگه اون غریبه، دوست شما بود فقط با دستور و فرمان شما ساکت بشه.

در این مرحله شما به دو کلمه دستوری نیاز دارید؛ یکی برای پارس کردن به فرمان شما (مثلا بهش بگید «پارس کن») و کلمه دیگه برای ساکت شدن سگ (مثلا «ساکت»،«بسه» یا «هیس»).

پارس کردن به فرمانِ شما
سگها به طور غریزی با مشاهده و شنیدن هرچیزی پارس می‌کنن و ظاهرا نیازی نیست بهشون پارس کردن رو آموزش داد.

اما نکته مهم در آموزش سگ گارد و نگهبان اینه که سگ فقط به فرمان و دستور شما پارس کنه!

چون قرار نیست سگتون به هرجنبده‌ای پارس کنه، اینطوری با دیدن یه موش یا پرنده هم پارس می‌کنه و دیگه پارس کردنش جنبه هشدار و خبردادن یه خطر رو نخواهد داشت.

باید مفهوم خطر و تهدید رو به سگتون یاد بدید و بهش آموزش بدید که فقط در صورتی که لازمه شروع به پارس کردن بکنه.

به طور مثال بند قلاده سگتون رو تو خونه یا حیاط به چیزی ببندید و بعد در حالی که یه خوراکی تشویقی خوشمزه دستتونه از جلوی چشمش دور بشید.

وقتی سگ شروع به پارس کردن کرد سریع پیشش بیاید و بهش بگید «آفرین، پارس کن» یا کلمه‌ای مشابه این. بارها این تمرین رو انجام بدید تا سگتون بین پارس کردن و خوراکی تشویقی ارتباط برقرار کنه.

در مرحله بعد با لحن جدی و قاطع تو چشمای سگتون نگاه کنید و بگید «پارس کن»، ممکنه اولش سگتون کمی گیج بشه اما هروقت پارس کرد بهش تشویقی بدید تا یاد بگیره به فرمان شما پارس کنه.

روش دقیق و نکات کلیدی برای اجرای این فرمان و دستورات رو میتونین توی مقاله «آموزش پارس کردن سگ» بخونین. استفاده از روش هایی مثل به کار بردن کلمه دستوری، استفاده از تشویقی و … رو توضیح دادیم.

آموزش توله نگهبان
ساکت شدن به فرمانِ شما
مرحله مهم بعدی اینه که وقتی سگتون داره پارس می‌کنه به دستور و فرمان شما ساکت بشه. این آموزش خیلی مهمه؛ چون ممکنه با سگتون در محیط عمومی یا جای شلوغی باشید و لازم باشه که سگتون بلافاصله ساکت بشه.
روال کلی آموزش اینطوریه که بذارید سگتون با فرمان شما پارس کنه و بعد صداش کنید تا بهش تشویقی یا اسباب بازی جویدنی بدید. بهش بگید «ساکت» یا «هیس» و فقط وقتی سگ ساکت شد بهش تشویقی رو بدید.
این تمرین رو بارها باید تکرار کنید تا سگ روی رفتارهاش کنترل پیدا کنه و با شنیدن فرمان شما ساکت بشه.
هیچ وقت برای ساکت کردن سگ سرش داد نزنید یا از واژه‌هایی مثل «خفه شو»، «نه» و … استفاده نکنید چون تاثیر منفی در تربیت توله برای نگهبانی می‌ذاره و سگ رو به خشونت تشویق می‌کنه.
سگ پیتبول و صاحبش در حال راه رفتن
قدم چهارم: همیشه از تایید مثبت استفاده کنید!
بهترین و موثرترین روش در تربیت سگ و به طور کل هرحیوانی استفاده از تایید مثبت و تشویق کردنه.

تنبیه و خشونت نه تنها تاثیری در فرمانبرداری سگ از شما نمی‌کنه، بلکه اونو به سگی خشن و خطرناک تبدیل می‌کنه که ممکنه به هرکس، حتی خود شما هم حمله کنه.

بنابراین هربار که سگتون کاری که ازش خواستید رو درست انجام داد بهش تشویقی بدید و با لحن خوشحال تاییدش کنید. سگ شما وقتی ببینه کاری که انجام داده باعث رضایت شما شده و یه خوراکی خوشمزه گیرش اومده دفعه بعد هم همون کار رو طبق خواسته شما انجام میده.

بنابراین در تربیت توله سگ برای نگهبانی خوراکی تشویقی بخشی از ابزار آموزشی به حساب میان و باید همیشه یه عالمه تشویقی خوشمزه دم دست داشته باشید. (در این رابطه بخونید: معرفی بهترین تشویقی‌های سگ)

سگ سفید در حال نگهبانی از خانه ویلایی

قدم پنجم: سگتون رو با حد و حدودهای قلمرو آشنا کنید!
اگه هدفتون از آموزش سگ نگهبان محافظت از خونه، باغ یا محل زندگی‌تونه باید بهش مرزهای قلمروی خودتون رو بهش بشناسونید. سگتون رو با قلاده و بند قلاده به همه جای خونه و حیاط و باغ ببرید و گشت زنی کنید تا محدوده قلمرو رو بشناسه.

انواع مختلفی از قلاده سگ وجود داره (کتفی، گردنی و …) در جنسهای مختلف (چرم، زنجیر، پلاستیک و …) که هرکدوم برای اهداف خاصی مناسبه و لازمه که قلاده مناسب رو برای سگ نگهبانتون تهیه کنید. (راهنمای خرید قلاده سگ)

هیچ وقت به سگتون اجازه ندید به آدمایی که بیرون از محدوده خونه قرار دارن پارس کنه.

همچنین سگتون باید یاد بگیره که نسبت به حیوانات دیگه مثل گربه و … بی تفاوت بمونه؛ در غیر این صورت ممکنه با دیدن یه گربه یا پرنده پست نگهبانیش رو ترک کنه و دنبالشون بره.

بغل کردن سگ ژرمن شپرد نگهبان

قدم ششم: یادتون نره که سگ نگهبان هم به محبت و توجه شما نیاز داره!
اشتباهی که خیلی  از افراد ممکنه بکنن اینه که با سگ نگهبان خیلی خشن و بداخلاق رفتار می‌کنن و فکر می‌کنن محبت کردن باعث کم شدن حس نگهبانی و محافظت سگ میشه. این تصور کاملا اشتباهه!

سگ نگهبان حس وفاداری و محبت عمیقی به شما و سایر اعضای خانواده داره و به خاطر علاقه‌اش به شما به طورغریزی دوست داره ازتون محافظت کنه.

در تربیت توله سگ برای نگهبانی مهمه که از همون اول سگ رو با اعضای دیگه خانواده هم آشنا کنید و بهش یاد بدید که از دستورات اونا هم اطاعت کنه.

همینطور اگه حیوون خونگی دیگه‌ای دارید از همون تولگی اونا رو با سگتون آشنا کنید تا بدونه که اونا هم جزئی از خانواده هستن.

آموزش توله سگ گارد

قدم هفتم: هروقت شک داشتید از کمک و راهنمایی افراد و منابع معتبر استفاده کنید!
تربیت توله سگ برای نگهبانی کار ساده‌ای نیست و باید اطلاعات کافی در مورد شیوه تربیت سگ داشته باشید. کوچکترین اشتباه در تربیت توله سگ ممکنه باعث به وجود اومدن عادت‌های غلط در سگتون بشه و اصلاح اون عادتها به زمان زیادی نیاز خواهد داشت؛ بنابراین بهتره از همون ابتدا از روش درست و اصولی توله سگتون رو تربیت کنید.


اگر برای حیون خونگی عزیزت نیاز به مشاوره و ویزیت دامپزشک داری ؟کافیه به صفحه مشاوره آنلاین مراجعه کنی و درخواستت رو ثبت کنی. خیلی سریع باهات تماس میگیریم.دامپزشک آنلاین

اگر شما نیز تجربه ای در این باره دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید

  • لندینگ پت مجله آنلاین است که به همت فعالان و طرفداران حیوانات ایران منتشر می‌شود و به هیچ یک از شرکت‌ها و افرادی که در حوزه حیوانات خانگی فعالیت تجاری می‌کنند وابسته نیست در نتیجه این مجله تنها رسانه‌ی مکتوبی است که رشد و شکوفایی خود را در توسعه و تثبیت تمام دست اندرکاران این حوزه می‌بیند مجله آموزشی حیوانات خانگی و سایت اینترنتی این رسانه یک حلقه‌ی اتصال بی بدیل برای دسترسی به تمامی دوست داران حیوانات خانگی و حیات وحش، مصرف کنندگان کالای این حوزه و شرکت‌های مرتبط است.

© کلیه حقوق قانونی این سامانه متعلق به لندینگ پت می‌باشد.