کوتاه کردن موهای سگ در تابستان به جهت خنک نگه داشتن و مراقبت از سگ ها در فصول گرم سال، به عقیده برخی از افراد امری ضروری به شمار میآید؛ اما با توجه به نظر برخی دیگر، چنین نیست و آرایش سگ کمکی نمیکند. به همین علت، اختالف نظرهای بسیاری وجود دارد که آیا اصالح کردن یا تراشیدن موی حیوانات خانگی مانند سگ، برای کاهش گرما در بدن آنها، کار درستی است یا خیر؟

آرایش سگ میتواند در این شرایط برای حیوان مفید باشد

 • اگر سگ شما به طور مرتب شنا میکند
 • اگر ریزش موی زیادی دارد
 • اگر قسمت عمده از وقت خود را در خانه میگذراند

همچنین، براساس نظریه برخی از محققان علم دامپزشکی، کوتاه کردن موهای سگ در تابستان مانع از راحتی و فعالیت حیوان نمیشود، اما ممکن است برای سالمتی برخی از سگ ها دردسرساز باشد.

درست است که در موضوع آرایش سگ، تصمیمگیرنده شما هستید، اما قبل از هر اقدامی بهتر است در زمینه کوتاه کردن موهای سگ در تابستان که یکی از نکات مراقبتی سگ ها است با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید.

اگر این کار از نظر دامپزشک مشکلی نداشت، میتوانید در این زمینه به مجموعه خدماتی و آرایشگاه حیوانات خانگی پت استایلیست اعتماد کنید.

مجموعه پت استایلیست عالوه بر فعالیت در زمینه آرایش سگ و آموزش حیوانات خانگی، خدماتی مانند مشاوره انتخاب و خرید نژاد مناسب حیوان خانگی را نیز ارائه میدهد.

بهتر است موهای سگ ها را کوتاه کنید، اما نتراشید؛ زیرا:

 1. از دیدگاه انسانی، هوای گرم تر یعنی لباس کمتر و سبک تر اما سگ ها از نظر پوشش برخالف ما انسان ها هستند و این موضوع که هرچه لباس کمتری داشته باشند، خنکتر میشوند، برای حیوانات خانگی صدق نمیکند.
 2. .بسیاری از سگ ها احساس برهنگی را دوست ندارند.
 3. موهای سگ، نقش عایق حفاظتی را برای پوست بدن او ایفا میکند و حیوان را در برابر خورشید و آفتاب سوختگی، گرمازدگی، گزش حشراتی چون کنه، پشه و مگس، گرد و خاک و آب ایمن نگه میدارد.

گرمازدگی در سگ ها و عوارض آن

در واقع، گرمازدگی در سگ ها یکی از بیماریهایی است که در اثر ماندن بیش از حد در هوای گرم به آن دچار میشوند و میتواند قلب سگ ها را از کار بیندازد و موجب مرگ آنها گردد. کوتاه کردن موهای سگ در تابستان در برخی شرایط میتواند از بیماری و مرگ حیوان جلوگیری کند.

جلوگیری از گزش حشرات

در فصول گرما و تابستان، استفاده از داروها میتواند روش خوبی برای جلوگیری از گزش حشرات باشد.

عدم محافظت سگ ها در برابر نور خورشید

با وجود اینکه دمای هوا در تابستان افزایش مییابد، اما توصیه میشود از تراشیدن موهای سگ خود خودداری کنید؛ زیرا سگ ها بدون این الیهی عایق که از مو پوشیده شده، بیشتر مستعد ابتال به سوختگی پوست میباشند و این کار احتمال ابتال به سرطان پوست را نیز افزایش میدهد.

راه های جلوگیری از تماس بیش از حد با UV خورشید

 • تراشیدن کار درستی نیست و نباید این کار را انجام دهید.
 • سگتان را از تماس مستقیم با نور خورشید و منبع گرما دور کنید و او را به یک مکان با هوای آزاد و خنک انتقال دهید.
 • سعی کنید از سایه درخت برای استراحت سگتان بهره بگیرید.
 • تهیه یک سایهبان باالی سر سگ در هنگام پیاده روی میتواند کمک بزرگی باشد.

نکته: برخالف تصور عموم که معتقدند چون سگ ها عایقی از مو دارند، پس دچار آفتاب سوختگی نمیشوند، باید گفت این عایق فقط تا حدی میتواند از بدن آنها در مقابل آفتاب محافظت کند و نواحی مانند بینی، گوش، پوست اطراف لب که خز یا مو ندارند، در برابر نور خورشید حساس شده و آسیب میبینند.

سیستم خنک کننده بدن سگ ها

خنک شدن بدن سگ ها از طریق بیرون آوردن زبان خود، نفس نفس زدن و غدد عرق موجود در پنجه ها صورت میگیرد.

کوتاه کردن یا نکردن موی سگ به چه عواملی بستگی دارد؟

 • سن
 • نژاد
 • تحرک و یا عدم تحرک حیوان
 • محیط زندگی

چند نکته در مورد کوتاه کردن موی سگ و دستگاه اصالح او

 1. در قدم اول باید قبل از کوتاه کردن موهای سگ، آنها را شانه بزنید و گره های آن را باز کنید.
 2. دستگاه کوتاه کردن مو و تیغه های آن را همیشه تیز و سالم نگه دارید تا از صدمه زدن به حیوانتان جلوگیری شود.
 3. درست استفاده کردن از دستگاه اصالح باعث میشود عمر آن افزایش یابد؛ پس در حین آرایش سگ خود هر 5 الی 10 دقیقه یکبار ماشین را خاموش کنید و به دستگاه خود استراحت دهید تا خنک شود یا بر روی آن یک قالب یخ بگذارید تا بدن حیوان را در اثر گرمای ناشی از کارکرد دستگاه، نسوزد.
 4. .باید برای قسمت های مختلف بدن او از تیغ های متفاوت و مخصوص استفاده کنید تا اصالح آسانتر گردد.
 5. .سعی کنید زمان آرایش سگ، دستگاه اصالح را روغنی و چرب نگه دارید، زیرا این کار از گرم شدن بیش از حد آن به هنگام استفاده جلوگیری میکند.
 6. .سعی کنید موهایی که در اطراف چشم هستند و جلوی دید حیوان را گرفتند را با استفاده از قیچی سرگرد به طور کامل کوتاه کنید.

مراقبت از موی سگ

به سبب اینکه سگ ها حیواناتی هستند که موهایشان به رسیدگی و شانه کردن روزانه نیاز دارد، کوتاه کردن موهای سگ در تابستان نیز از کارهای مفید برای این حیوان به شمار میآید.

نکته: منظور فقط کوتاه کردن موهای سگ است نه تراشیدن آن!

یکی از معضالت صاحبان سگ های خانگی، ریزش موی حیوان خانگیشان است؛ اما بهتر است بدانید اصالح و آرایش سگ به صورت منظم چندان کار سخت و طاقت فرسایی نیست و موجب کاهش ریزش موی حیوان خانگی شما میشود، موهای مرده او را حذف و پوشش بدن حیوان را درخشنده و براق میکند.

ضمناً باید دانست که سگ ها دارای ریزش موی فصلی هستند و آرایش سگ در فصل موریزی آنها میتواند از ریزش موهایشان بکاهد و به کشف و شناسایی جراحت های پوستی، انگل ها و پوسته پوسته شدن بدن حیوان کمک نماید.

آرایش سگ و شانه زدن در "نژاد سگ های موکوتاه" موجب بهبود ظاهر و در نژادهای مو بلند عالوه بر مرتب نمودن ظاهر حیوان، امری ضروری محسوب میشود؛

عدم رسیدگی به موهای حیوان باعث گره خوردن آنها میشود و به شکل نمد درمیآید.

شانه کردن گاهی تا یک ساعت وقت شما را به خود اختصاص میدهد، اما اگر توله خود را از روزهای اول به شانه زدن روزانه عادت دهید، در آینده نه تنها این کار حیوان را مضطرب نمیکند، بلکه از آن لذت میبرد.

چگونه گره موهای سگ خود را باز کنیم؟

 1. سگتان را بر روی زانوی خود و یا بر روی میزی بگذارید تا کنترل کافی بر او داشته باشید.
 2. سعی کنید قبل از شانه زدن، با دست موهای سگتان را جدا کنید، سپس در جهت خواب موها، شانه بزنید.
 3. سعی کنید برای باز کردن گره موی سگ ترجیحاً از برس آهنی بهره بگیرد.
 4. .قسمت گره خوردهی مو را یک جا شانه نزنید و برای جدا کردن آن، از دسته شانه آهنی استفاده کنید و کم کم آنها را شانه بزنید.
 5. بعد از حمام سگ میتوانید از گره بازکن و نرم کننده موی سگ نیز استفاده کنید.

نکته: باز کردن گره موهای سگ به صبوری زیادی نیاز دارد، زیرا این کار بسیار وقتگیر است. اگر از یک برس برای چند حیوان استفاده میکنید، حتما بعد از استفاده، آن را تمیز کنید.

اگر برای حیون خونگی عزیزت نیاز به مشاوره و ویزیت دامپزشک داری ؟کافیه به صفحه مشاوره آنلاین مراجعه کنی و درخواستت رو ثبت کنی. خیلی سریع باهات تماس میگیریم.دامپزشک آنلاین

اگر شما نیز تجربه ای در این باره دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید