1 آسیب ناشی از دود سیگار بر حیوانات

2 خطر سیگارهای الکترونیکی بر حیوانات

بهترین راه برای حفظ سلامتی حیوانات خانگی ما از عوارض ناشی از دود سیگار دور نگه داشتن او از منبع دود سیگار یا بخار سیگار‌های الکترونیکی است.

در طب انسانی از دهه 1970 میلادی مشخص شد که ((دود دسته دوم)) برای آسیب به ریه‌های افرادی که در اطراف فرد سیگاری حضور دارند خطرناک است. منابع دود مانند سیگار، ماریجوانا، پیپ و سیگار‌های برگ که بدون فیلتر هستند، مواد مضر و قیر بیشتری نسبت به سیگار‌های فیلتر دار دارند.

آسیب ناشی از دود سیگار بر حیوانات

آیا می دانید گربه‌ها و سگ‌ها نیز مانند انسان‌های دیگر از سیگار کشیدن آزرده می‌شوند؟

در محیط‌های بسته مانند آپارتمان و داخل اتومبیل این خطر بیشتر است. افرادی که مکررا در منزل سیگار می کشند آسیب بیشتری به ریه‌های حیوان خانگی خود می زنند.

گربه‌ها به این دود حساس تر هستند. گربه‌ها مانند انسان می‌توانند به آسم مبتلا شوند و آن‌هایی که در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که افراد شدیدا سیگار می‌کشند به مشکلات مزمن بافت ریه مبتلا می‌شوند.

دود دست دوم سبب آسیب به مجاری تنفسی می‌شود. دود دارای موادی است که سبب سرطان می شود، این امر درباره حیوانات خانگی نیز صادق است! سلول‌های مجاری تنفسی که با دود تماس دارند دچار تغییر شکل می‌شوند و ممکن است در صورت تماس طولانی مدت با دود، به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند. در گربه‌ها خطر بروز لمفوما و در سگ‌ها سرطان بینی و ریه بیشتر است. همچنین احتمال ایجاد سرطان مثانه در سگ‌هایی که با دود در تماس هستند بیشتر است.

42 ماده مضر و خطرناک در دود وجود دارند.

در سال 2007، محققان دریافتند که شواهدی از حضور نیکوتین و کوتینین در ادرار گربه‌هایی که در معرض دود تنباکو بوده اند وجود دارد. این امر نشان میدهد که این مواد خطرناک و مضر در بدن گربه ها جذب شده و می توانند اندام‌هایی بسیار دورتر از ریه‌ها را هدف قرار دهند.

خطر سیگارهای الکترونیکی بر حیوانات

خطر جدیدی که حیونات خانگی را تهدید می کند سیگار‌های الکترونیکی است. این وسایل دود تولید نمی‌کنند اما نیکوتین در آنها به صورت ریزگرد‌های کوچکی در می آید. بنابراین حیوانات خانگی برای جلوگیری از تنفس این ریز گردها از منبع ان دور نگه داشته شوند. اگر حیوان خانگی مایع داخل ویال این سیگار‌های الکترونیکی را بخورند به احتمال زیاد مسموم می‌شوند. مایع طعم دهنده بسیار برای سگ‌ها جذاب و خوشمزه است. محتویات یک ویال برای ایجاد علائم مسمومیت در سگ‌های بزرگ جثه و ایجاد مرگ در سگ‌های کوچک یا گربه‌ها کافی است. بنابراین، باید از خورده شدن این مواد توسط حیوانات جلوگیری به عمل آید. اگر حیوانی در حال جویدن پاکت‌های این مواد مشاهده شوند، به عنوان یک شرایط اورژانسی باید به بیمارستان دامپزشکی اعزام شده و تحت مراقبت قرار گیرد.

نیکوتین، وقتی که به طور ناگهانی و به مقدار زیاد در دسترس حیوان قرار گیرد بسیار سمی است. در صورتی که حیوان یک منبع نیکوتین را (مثل سیگار یا ته سیگار) بخورد، دچار استفراغ، افسردگی یا اضطراب می شود، تعداد ضربان قلب و تنفس افزایش یافته و ممکن است لرزش عضلانی، تشمج و گاهی حتی مرگ رخ دهد.

بهترین راه برای حفظ سلامتی حیوان خانگی شما، دور نگه داشتن او از منبع دود سیگار یا بخار سیگار‌های الکترونیکی است. حیوان شما به شما تکیه کرده و اعتماد دارد.

امیدواریم از این مقاله استفاده لازم را برده باشید. اگر همچنان در این مورد سوالی دارید میتوانید همین الان با دامپزشکان ما مشاوره دامپزشکی انلاین بگیرید.

نیاز به مشاوره دامپزشکی به صورت آنلاین داری ؟

اگر برای حیون خونگی عزیزت نیاز به مشاوره و ویزیت دامپزشک داری ؟کافیه به صفحه مشاوره آنلاین مراجعه کنی و درخواستت رو ثبت کنی. خیلی سریع باهات تماس میگیریم.دامپزشک آنلاین

اگر شما نیز تجربه ای در این باره دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید