کنترل ریزش موی حیوانات خانگی

اگر سگ، گربه، خرگوش همستر یا یک دوست پشمالوی دیگر دارید، یا حتی برخی پرندگان خانگی، ریزش مو و پر می‌تواند یکی از سخت‌ترین چالش‌های پیش روی شما باشد.

قدرت یک جاروبرقی خوب

جاروبرقی شما باید بتواند موها را به خوبی جمع کند، قدرت مکش بالایی داشته باشد و سطوح را به خوبی پاک کند. یک جاروبرقی با فیلتر خوب بخرید که خالی کردنش راحت باشد. جاروبرقی باید به راحتی به تمام زوایا دسترسی داشته باشد و مجهز به ابزاری باشد تا بتوانید روی مبل‌ها را هم جارو بکشید. همچنین باید تا جایی که ممکن است بی‌صدا باشد تا به حیوان استرس وارد نشود.

شانه کردن منظم موی حیوانات خانگی

هر چقدر هم که موی حیوان خانگی خود را شانه کنید، نمی‌توانید مانع ریزش آن شوید؛ اما این کار تفاوت زیادی ایجاد می‌کند و همچنین، به سلامت پوست و موی حیوان کمک خواهد کرد.

شانه کردن موی حیوانات خانگی

ابزارهای مختلفی برای پیرایش موی حیوانات خانگی طراحی شده است که فورمیناتور (برس ویژه جمع‌آوری موهای سست) یکی از آن‌ها است.

سایر محصولات جمع‌آوری مو

تعداد زیادی از این نوع وسایل از جمله پرزگیر غلتکی و برس‌های لاستیکی وجود دارد که می‌توانند در پاک کردن موها از روی مبلمان، لباس‌ها و سایر لوازم خانه کمک کنند.

پاک کردن لکه ادرار

با اینکه همه ما از خطر دستشویی کردن توله سگ‌های جدید در خانه آگاهیم، گاهی ممکن است گربه، خرگوش یا سایر حیوانات کوچک‌ نیز در جایی که نباید، خرابکاری کنند.

پاک کردن سریع لکه ادرار یا استفراغ و از بین بردن بوی مربوط به آن از دیدگاه بهداشتی یک امر ضروری است. همچنین، باید از وقوع مجدد این اتفاق در آن محل جلوگیری کنید. ادرار حیوانات خانگی بسیار تند است؛ بنابراین ممکن است فکر کنید همه را پاک کرده‌اید، اما گاهی اسید ادرار باقی می‌ماند. برخی محصولات حاوی آنزیم‌هایی هستند که اسید ادرار و اوریک اسید را از بین می‌برند. قبل از استفاده از این محصولات، لکه‌ها را با شوینده‌های دیگر تا حد امکان پاک کنید.


اگر به محصولات پیش‌ساخته دسترسی ندارید، یا می‌خواهید تا حد امکان از محصولات طبیعی استفاده کنید، ترکیب‌های خانگی را امتحان کنید. یک فنجان سرکه سفید را با یک فنجان آب و دو قاشق چای‌خوری جوش شیرین مخلوط کرده و آن را در یک بطری تمیز بریزید و اسپری کنید.


اگر فکر می‌‎کنید حیوان خانگی شما در نقاط دیگر ادرار کرده و هنوز آن را پیدا نکرده‌اید، می‌توانید از نور فرابنفش استفاده کنید که این نقاط را به خوبی نشان می‌دهد.

البته، آموزش دستشویی کردن به سگ، گربه، خرگوش و حتی پرنده‌ای که دوست دارد بیرون از قفس باشد، باید در اولویت باشد تا وقتی حیوان برای اولین بار به خانه می‌آید شما را دچار مشکل نکند. اگر سگ، گربه یا خرگوش شما همیشه در حال علامت‌گذاری است، بهتر است با دامپزشک خود درباره عقیم‌سازی صحبت کنید.

نظافت مرتب محل خواب و خانه

فرقی نمی‌کند که محل خواب سگ و گربه خود را تمیز می‌کنید یا قفس پرنده و هر حیوان خانگی دیگری را؛ داشتن یک برنامه منظم برای نظافت محل خواب و استراحت حیوان بسیار ضروری است. قفس‌های کثیف باعث بو گرفتن خانه و در نهایت، ناراحتی خودِ حیوان می‌شود و ممکن است با رشد جرم و باکتری به شیوع بیماری و عفونت منجر شود.

اگر گربه شما از جعبه خاک استفاده می‌کند، باید به طور منظم جعبه را تمیز کنید. کیفیت جعبه نیز اهمیت زیادی دارد. جعبه‌‌ای که دارای سرپوش باشد، باعث می‌شود بوی نامطبوع خیلی در خانه نپیچد و حیوان هم حریم خصوصی بیشتری داشته باشد. سرکه می‌تواند بهترین محلول برای پاک کردن لکه‌های ادرار باشد. استفاده از بسترهای خواب با کیفیت و قدرت جذب بالا به کاهش بو‌ی بد کمک می‌کنند. به این ترتیب، دیگر لازم نیست هر روز نظافت کنید. فراموش نکنید که خرگوش نیز می‌تواند آموزش ببیند تا تنها در محل مورد نظر دستشویی کند.

هر قفس یا محفظه‌ای که برای حیوان خود استفاده می‌کنید، باید امن و جادار باشد. برخی از محصولات به دلیل نوع طراحی، می‌توانند مؤثرتر باشند.

محل خواب سگ

با اینکه خزندگان و ماهی‌ها از نظر تمیزی بهترین حیوانات خانگی هستند، آکواریوم و محل زندگی آن‌ها ممکن است بوی بدی گرفته یا خیلی کثیف شود که در این صورت، ظاهر بدی پیدا کرده و برای سلامت حیوان نیز مضر خواهد بود. لوازمی که می‌توانید در تراریوم استفاده کنید، به نوع حیوان خرنده شما بستگی دارد. الیاف نارگیل بهترین گزینه است، چون هم دوستِ محیط زیست است و هم باعث کاهش بوی بد می‌شود.

پرندگان سیستم ایمنی بسیار حساسی دارند و اگر از آن‌ها مراقبت نشود، می‌توانند به راحتی دچار مشکلات و بیماری‌های مختلف شوند. یک قفس تمیز می‌تواند سلامت پرنده شما را تضمین کند؛ به علاوه، از شیوع بوی بد و پراکندگی پرهای حیوان در خانه نیز جلوگیری می‌کند. کاسه و اسباب‌بازی‌های او را نیز فراموش نکنید؛ اگر این وسایل به طور منظم تمیز نشوند، به محل تجمع میکروب‌ها تبدیل خواهند شد.

انتخاب محصولات شوینده و پاک‌کننده مناسب

مطمئن شوید محصول شوینده‌ای که انتخاب کرده‌اید، برای استفاده در اطراف حیوان خانگی‌تان بی‌خطر است. برچسب روی محصول را بخوانید و درباره آن تحقیق کنید. از بکارگیری محصولات تند و سوزش‌آور مثل سفیدکننده‌ها خودداری کنید. بعضی‌ها شخصا محصولات تمیزکننده خود را می‌سازند که هم یک کار اقتصادی است و هم از آسیب به محیط زیست جلوگیری می‌کند. همچنین، باعث می‌شود که از ترکیبات آسیب‌زا و مضر استفاده نکنید. پیش از استفاده از ترکیبات دست‌ساز و طبیعی با دامپزشک مشورت کنید.

عطرهای گیاهی برای تازه کردن هوای خانه بسیار مؤثر هستند، اما بعضی از این عطرها برای حیوانات خانگی خطرناک هستند (گربه‌ها و پرندگان به این عطرها حساسیت نشان می‌دهند)؛ بنابراین بهتر است از گزینه‌های جایگزین استفاده کنید.

اگر فکر می‌کنید حیوان خانگی شما توسط ترکیبات سمی مسموم شده است، سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.