اصول نگهداری از حلزون در منزل

امروزه برای نگهداری کردن از جانوران باید سعی نماییم سراغه آنهایی برویم که مشکلات زیادی برای ما درست نکنند دیگر از نگهداری سگ و گربه و پرندگان پای خود را فراتر گذشته و به سمت حشرات و خزندگان گرایش پیدا کرده ایم البته باید بدانیم که اصول نگهداری از آنها را باید رعایت نماییم

زیرا میتوانند برایمان دردرسر ساز شوند یکی از این جانداران حلزون است حلزون‌ها موجودات فوق العاده‌ای هستند که نگهداری آنها آسان است.
شاید به نظر برخی افراد نگهداری از حلزون‌ها به عنوان یک حیوان خانگی خنده دار به نظر برسد ولی باید گفت که نگهداری از این جانوران به دلایلی جذاب و جالب است. نگهداری از حلزون باعث آشنایی ما از زندگی آنها می‌شود و به عبارتی دیگر یک حلزون مانند یک مستند رازبقای واقعی در خانه به شمار می‌رود. نکته دیگر این است که نگهداری آنها بسیار آسان و بدون صرف کردن هزینه‌ای خواهد بود. همچنین می‌توان حلزون‌ها را به راحتی و رایگان از طبیعت تهیه و جمع آوری کرد. مشاهده رفتار و زندگی حلزون‌ها هم برای بزرگسالان و هم کودکان بسیار جالب و سرگرم کننده است. حلزون‌‌ها معمولاً در طبیعت حدود 10سال عمر می‌‌کنند اما در اسارت عمری حدود سه تا هفت سال دارند. حلزون‌های بومی یک منطقه حتی تا 15 سال هم عمر می‌‌کنند. پس خودتان را برای نگهداری از یک دوست کوچولوی سمج آماده کنید. حلزون‌ها ترجیح می‌‌دهند پیش خود یا هم نوعانشان به حال خود رها باشند، پس اگر بعد از مدتی از نگهداری آنها خسته شدید آنها را به طبیعت باز گردانید.‏ حلزون‌ها عادت دارند به اشیاء مختلف اطرافشان واکنش نشان ‌دهند. پس بهتر است خانه‌ای را که برایشان تدارک می‌‌بینید را شلوغ نگه دارید. بهتر است زمین خانه شان را با برآمدگی‌ها و فرو رفتگی‌‌ها پر کنید. حلزون‌‌ها به قایم شدن در سوراخ‌ها علاقه خاصی دارند. می‌‌توانید از خاک یا ذغال و کود هم در خانه آنها استفاده کنید. بیشتر زندگی شبانه دارند و اگر به آنها خوب رسیدگی بشود روزها را هم با سرحالی می‌گذرانند.‏
درباره نگهداری حلزون‌‌ها در تنهایی نظریه‌های ضد و نقیضی وجود دارند.
بعضی معتقد هستند که اگر حلزون تنها باشد بهتر رشد می‌‌کند و سالم‌تر می‌‌ماند. اما این طور که پیدا است حلزون‌ها زندگی دسته جمعی را بیشتر دوست دارند. موقع خوابیدن دور هم جمع می‌‌شوند و به نظر سر حال‌تر می‌‌آیند.در واقع سرگرم شدن را دوست دارند و با همنوعان خود ارتباط برقرار می‌‌کنند. برای انسان و سایر جانوران بی خطر هستند. نگهداری آنها بسیار کم خرج است و به ندرت به بیماری مبتلا می‌‌شوند.اگر هم بیمار شوند نشانه‌های بیماری را به موقع نشان می‌‌دهند و شما وقت کافی دارید تا برای آنها کاری کنید.‏ حداقل توجه برای نگهداری آنها لازم است ولی با این حال بدون توجه می‌‌میرند.‏
در اینجا فهرستی از پایه‌ای‌ترین کارهایی را که برای نگهداری از حلزون‌ها لازم است مرور می‌‌کنیم‏‎:‎
‏- کود گیاهی، خزه خشک شده. بیشتر برای پر کردن بستر محل نگهداری حلزون‌ها.‏
- منابع کلسیم مانند پودر سخت پوستان و سپیداج یا گچ‌های طبیعی به عنوان مکمل غذایی.‏
‏- میوه‌‌ها و سبزیجات تازه به عنوان غذای اصلی.‏
‏- وسایلی برای قایم شدن حلزون که شکستنی نباشند مانند گلدان‌های پلاستیکی یا چوب پنبه.‏
‏ - یک‎ ‎عدد مسواک قدیمی و خیلی نرم برای تمیز کردن صدف حلزون.‏
‏ - یک‎ ‎عدد اسفنج نرم برای تمیز کردن مخزن.‏
‏ - یک‎ ‎عدد اسپری آب برای مطوب نگهداشتن محل نگهداری حلزون.‏
‏ - حلزون را در محیطی تمیز و تازه و مرطوب نگهداری کنید. رطوبت یکی از نیازهای ضروری حلزون‌ها است و بدون آن به خواب می‌روند یا پس از مدتی می‌میرند.
نکات بهداشتی در نگهداری از حلزون‌ها
‏- غذای آنها را کاملاً بشویید سپس به آنها بدهید.‏
‏- غذاهای کهنه را هر روز عوض و فضله‌های آنها را هر روز پاک کنید.‏
‏- همیشه برای آنها پودر کلسیم بریزید.‏
‏بستر محل نگهداری آنها را هر زمان که احساس کردید کثیف شده است تمیز کنید.‏
‏ - زیر لایه ظرف (کود گیاهی و غیره) را هر وقت کثیف به نظر آمد عوض کنید. معمولاً هفته‌ای یک بار خوب است.‏
‏ - مخزن را حدوداً هر ماه یک بار ضدعفونی کنید و در آب بجوشانید‎.‎
‏ - حلزون را هر چند وقت یک بار (معمولاً هر ماه) حمام کنید

حلزون‏ ها موجودات شگفت ‏انگیز و صلح آمیزی هستند. آنها همچنین می‏توانند بسیار سودآور باشند، همچنان که بسیاری از مردم در دنیا به دلیل خصوصیات خاص آنها مشتاق استفاده از حلزون هستند. قبل از سرمایه‏ گذاری در مقیاس زیاد باید پتانسیل بازارهای محلی برای عرضه فروش حلزون را بسنجید و به قوانین مربوط به پرورش و فروش حلزون آگاهی داشته باشید. در این مقاله به شرایط پرورش حلزون در خانه اشاره شده است.

روش‏های پرورش حلزون در خانه و نحوه نگهداری از آن مزرعه پرورش حلزون heliciculture نامیده می‏شود که ما آن را به نام فارم حلزون هم میشناسیم. امروزه پرورش حلزون جزو فعالیت‏های سودآور برای سرمایه ‏گذاران شناخته محسوب می‏شود. گوشت حلزون به دلیل محتوای بالای مواد مغذی مانند پروتئین، آهن، چربی پایین و آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن به طور چشمگیری مورد توجه قرار گرفته است. انواع خاصی از حلزون‏ها با توجه به داشتن اندازه و کیفیت مناسب گوشت برای انجام کشاورزی تجاری مناسب هستند.

همه انواع حلزون‏ ها قابل استفاده برای مصارف انسانی نیستند، برخی از آنها می‏توانند کاملا سمی باشند. از دیگر کاربردهای دیگر حلزون می‏توان به استفاده از آنها در تولید لوازم بهداشتی و آرایشی اشاره کرد. خوشبختانه بیشتر حلزون‏ های بزرگ خوراکی هستند و دارای ویژگی‏ هایی هستند که در بازار مصرف باعث افزایش تقاضا و به دنبال افزایش قیمت آن شده است.

حلزون‏ ها در کجاها یافت می‏شوند :

حلزون‏ ها در شب فعالیت می‏کنند (nocturnal) و در زیستگاه‏ های مختلفی از جنگل‏ ها تا فضای باز، محل رویش گل‏ها و باغ‏ها تا تپه ‏های ماسه ‏ای مرطوب (ساحلی) و سایر پوشش‏ های گیاهی یافت می‏شوند.

حلزون‏ ها از چه چیزهایی تغذیه می‏کنند 

:

حلزون برخلاف ظاهر آرام و کم تحرکش (بسته به نوع غذا در محیط پرورش) دارای اشتهای تمام نشدنی است. حلزون ها از میوه، سبزیجات مانند کلم، جلبک‏ های میکروسکوپی و برگ‏های مرطوب مانند موز یا کاهو تغذیه می‏کنند. همچنین آنها عاشق کلم و بیشتر گیاهانی هستند که ما از آن ها تغذیه می‏کنیم. حلزون‏ ها علاوه بر مواردی که ذکر شده می‏توانند از هویج، انبه و سیب نیز تغذیه کنند. آنها به استفاده از گیاهان زنده (تازه) از جمله قارچ‏ ها و برگ‏ های تازه افتاده از درخت نیز تمایل بسیار دارند.

از دیگر منابع مهم تغذیه حلزون‏ ها می‏توان به جلبک‏ ها، برگ‏ های پوسیده، گل‏ ها، پوست درختان اشاره کرد. حلزون ‏ها به فعالی به دنبال مواد غذایی حاوی کلسیم هستند، زیرا کلسیم عنصری مهم در ساختن پوسته آنها است. حلزون‏ ها صرفا مانند herbivores گیاهخوار نیستند، بلکه مانند موجودات همه ‏چیز خوار (omnivores) جانورانی فرصت طلب هستند. حلزون‏ ها به آب نیز احتیاج دارند بنابراین در زمان پرورش باید آب مورد نیاز آن ها براحتی در دسترس باشد.

تغذیه حلزون‏ ها از طریق ساختار دندان مانند میکروسکوپی (سوهانک یا رادولا) که بر روی زبان تسمه مانند آنها قرار دارد صورت می‏گیرد. وظیفه رادولا خرد کردن غذا به قطعات کوچکتر است.

خصوصیات زیستی حلزون :

از ویژگی‏ های زیستی حلزون به توانایی آن در زندگی بدون مواد غذایی به مدت ۳ سال است. همچنین پوست یا صدف به طور طبیعی ماده‌ای را ترشح می‌کند که این ماده سرشار از آنتی‌ اکسیدان‌ های مفید، مواد ضدالتهابی، کوآنزیم‌ها و پروتئین‌هایی است که در صورت صمه دیدن می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن آسیب‌دیدگی حلزون را برطرف کند.

علاوه بر این، حلزون توانایی ترشح ماده‏ای در بدن خود دارد که می‌تواند علاوه بر پیشگیری از بروز التهاب از ایجاد عفونت نیز پیشگیری کند. این ویژگی حلزون باعث شده است که پزشکان و درمانگران به استفاده از حلزون علاقه‌مند شوند و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از آن بهره بگیرند.

ماده لزجی که حلزون هنگام عبور از خود باقی می گذارد حاوی ترکیبی از پروتئین های قدرتمند، آنتی اکسیدان ها و «هایولارونیک اسید» است. تحقیقات نشان داده است که به حفظ رطوبت پوست کمک کرده، التهاب را فرو می نشاند و موجب از بین رفتن پوست مرده می‏شود.

پرورش حلزون :

پرورش حلزون شامل منابع مناسب است که شامل دما و رطوبت، نوع محل نگهداری و کیفیت خاک است. از دیگر مواردی که لازم است به آن توجه شود منبع تامین مواد غذایی حاوی کلسیم است که ۹۷ درصد پوسته حلزون را تشکیل می‏دهد. استفاده از دستگاه‏ های مناسب برای کنترل رطوبت مانند آب‏پاش برای حفظ رطوبت خاک از نکات ضروری پرورش حلزون بشمار می‏رود.

محل نگهداری حلزون‏ ها باید مجهز به دستگاه ‏های محافظت کننده در برابر آفات باشد. حلزون‏ ها می توانند توسط مارمولک ها، پرندگان و جوندگان خورده شوند. آنها به طور شگفت انگیزی متحرک هستند، بنابراین حفظ امنیت آنها باید اولویت شما باشد.

تجهیزات مورد نیاز برای پرورش حلزون شامل فضای باز (قفس مانند) یا تونل‏ های پلاستیکی درون فضای داخلی خانه است. وجود تجهیزات کنترل دما مانند رطوبت سازها و آبپاش‏ ها برای حفظ دما بین ۱۶ تا ۲۴ ضروری است. سیستم زهکشی و رطوبت کافی همراه با خاک مناسب که اجزای آن شامل شن، ماسه، سنگ آهک (کلسیم)، پلی آکریل آمید و منیزیم است، برای شروع پرورش حلزون لازم است.

قفس پرورش می‏تواند از ورقه‏ های گالوانیزه، تور سیم مانند، یا از مواد چوبی و سیمانی ساخته شده باشد. باید دسترسی به آن راحت باشد و همچنین برای حفاظت در برابر مهاجمانی مانند موش قفس باید توسط حصار پوشیده شده باشد. لوله‏ های پلاستیکی شبکه ه‏ای نیز در زمان پرورش حلزون درون قفس مورد نیاز است. استفاده از سبد برای پرورش حلزون روشی معمول برای پرورش در خانه است. محدودیت استفاده از سبد در دوام کم آن در استفاده طولانی مدت است. سبدها را با خاک هوموس یا خاک رس به عمق ۱۵ تا ۲۰ سانتی‏متر پر کنید.

برگ‏ های خشک را به منظور تولید کود گیاهی (مالچ) قرار دهید. سپس سبد را با سرپوش یا تورهای سیمی شبکه ه‏ای بپوشانید و برای محافظت در برابر حشرات آن را بین دو پشه بند قرار داده و با یک قاب چوبی محکم کنید.

از جعبه نیز برای پرورش حلزون استفاده می‏کنند که به آن hatch box گفته می‏شود. ابعاد جعبه ‏ها باید ۱۰۰ در ۱۰۰ در ۵۰ سانتی‏متر با پایه ‏های ۳۵ سانتی‏متر باشد. بعد از ساختن جعبه هوموس یا خاک رس را به عمق ۲۰ تا ۲۵ سانتی‏متر قرار دهید. پایه‏ های قفس با ۳۵ سانتی‏متر ارتفاع باید درون کانتینر حاوی آب و نفت سفید، روغن موتور یا ماده دیگری برای جلوگیری از حمله حشرات به درون جعبه باشد.

بیشترین مزیت جعبه ها در این است که آنها می توانند در نزدیکی خانه کشاورز قرار گیرند و به این ترتیب از نظارت و محافظت از آن اطمینان حاصل کنند. ارتفاع جعبه ها باعث راحتی کار و تسهیل تغذیه و دست زدن به حلزون می شود.


اگر برای حیون خونگی عزیزت نیاز به مشاوره و ویزیت دامپزشک داری ؟کافیه به صفحه مشاوره آنلاین مراجعه کنی و درخواستت رو ثبت کنی. خیلی سریع باهات تماس میگیریم.دامپزشک آنلاین

اگر شما نیز تجربه ای در این باره دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید

  • لندینگ پت مجله آنلاین است که به همت فعالان و طرفداران حیوانات ایران منتشر می‌شود و به هیچ یک از شرکت‌ها و افرادی که در حوزه حیوانات خانگی فعالیت تجاری می‌کنند وابسته نیست در نتیجه این مجله تنها رسانه‌ی مکتوبی است که رشد و شکوفایی خود را در توسعه و تثبیت تمام دست اندرکاران این حوزه می‌بیند مجله آموزشی حیوانات خانگی و سایت اینترنتی این رسانه یک حلقه‌ی اتصال بی بدیل برای دسترسی به تمامی دوست داران حیوانات خانگی و حیات وحش، مصرف کنندگان کالای این حوزه و شرکت‌های مرتبط است.

© کلیه حقوق قانونی این سامانه متعلق به لندینگ پت می‌باشد.