هاسکی سیبریایی (به روسی: Сибирский хаски) یکی از نژادهای سگ با جثه‌ای متوسط است. این نژاد سگ، در خانوادهٔ ژنتیکی اشپیتز قرار دارد و به‌عنوان سگ سورتمه مورد استفاده است. هاسکی‌ها با گوش‌های برافراشتهٔ مثلثی شکل، طرح‌ها و رنگ‌های ویژه و پوشش ضخیم دولایه شناخته می‌شود. هاسکی شباهت زیادی به سگ مالاموت دارد اما از آن کوچک‌تر است. منشأ اولیهٔ هاسکی در شمال شرقی آسیا است و به عنوان سگ همراه انسان و برای کشیدن سورتمه‌ها، توسط قوم چوکچی در سیبری پرورش و تکثیر یافت.[۲] این سگ، در حال حاضر به‌عنوان یک حیوان خانگی نگهداری می‌شود اما در مواردی محدود، در سورتمه‌رانی نیز مورد استفاده است.

مشخصات ظاهری

هاسکی سگی قدرتمند و کاری است و در همه رنگ‌ها از سیاه یکدست تا سفید که کمیاب هستند یافت می‌شود. معمولاً به صورت دو رنگ سیاه و سفید، طوسی و سفید.هستند و البته گاهی مالاموت‌ها آلاسکایی‌ها با این نژاد ترکیب می‌شوند یا که مالامونت‌ها به رنگ‌های نارنجی و طلایی معروفیت بیشتری داردن نمونه چشم آبیڨ آن از قیمت بیشتری برخوردار است البته آبی روشن و تیره و قهوه ای و تا به تا هم دارد که یک بحث حرفه‌ای است؛ و آلاسکایین هاسکی نیز همان سیبریایی هست که به آلاسکا انتقال داده شده و در آنجا پرورش داده شده و با اختلاف کمی از نمونه اصلی است که اختلافات این دو در اندازه، خطوط صورت و خصوصیات رفتاری است؛ که آلاسکایی‌ها فاقد خطوط اند و بیشتر سگ گله و سورتمه کش هستند و بیشتر به رنگ خاکستری و سفید یافت می‌شوند و رنگ چشم بیشتر آن‌ها رنگ‌های تیره است. در اکثر سگ‌ها صورت و زیر بدن سفید است. گوش‌ها حالت برافراشته و نوک تیز دارند و همانند سایر نژادهای سگ در سیبری دارای چشمان آبی رنگ می‌باشند. چشم‌ها گاهی اوقات نیز دو رنگ است (آبی - قهوه‌ای). در بین پنجه‌ها دارای مو استکه این امر راه رفتن حیوان را بر روی برف و یخ آسان می‌سازد. لایه زیرین موها زبر و ضخیم و لایه بیرونی صاف و نرم است. هاسکی قادر است تا در دمای ۶۰- درجه به راحتی زندگی کند. (earned media)[۶]

هاسکی سگی بسیار آرام و باوقار است و معمولاً به جای واق واق کردن، زوزه می‌کشند.[۷] به اعضای خانواده‌ای که در آن بزرگ می‌شود بسیار علاقه‌مند است و با کودکان رابطهٔ خوبی دارد. باهوش، اجتماعی و با محبت است. اگرچه انرژی زیادی خصوصاً در تولگی دارد اما سگ مطیعی است.[۸] هاسکی‌ها به‌دلیل انرژی بالا نیاز به برنامه‌ای برای ورزش و تحرک دارند. در غیر این صورت ممکن است رفتارهای مخربی بروز دهند.[۹] توصیه می‌شود که برای نگهداری از این حیوان، فنسی با ارتفاع حداقل ۱۸۳ سانتی‌متر تعبیه شود.[۱۰] هاسکی‌ها علاقه و احتیاج دارند که در گروهی مشابه یک گله همراه با انسان‌ها، سگ‌ها یا سایر حیوانات فعالیت کنند.

هاسکی سگ مناسبی برای نگهبانی و شکار نیست و در صورت تلاش برای آموزش رفتارهای خشن، دچار مشکلات روانی شده و این موضوع می‌تواند برای صاحب سگ و اطرافیان نیز خطرساز باشد.[۱۲] هاسکی سیبری در یک بررسی و مقایسهٔ هوش، در میان ۱۳۸ نژاد سگ، رتبهٔ ۷۷ام را به‌دست‌آورد. برای آموزش‌پذیری مناسب، بهتر است آموزش‌ها و فرامین از سنین پایین آغاز شود.

وزن و اندازه

وزن در نرها (۲۰–۲۷) کیلوگرم و در ماده‌ها (۱۶–۲۱) کیلوگرم است.

ارتفاع در نرها در ناحیهٔ جدوگاه، (۵۱–۶۱) سانتی‌متر و در ماده‌ها (۵۸–۴۸) سانتی‌متر است.

طول عمر

مطالعه‌ای در سال ۱۹۹۹ نشان داد که میانگین طول عمر هاسکی‌ها ۱۲ تا ۱۴ سال است.

مشکلات سلامتی

عموم بیماری‌های هاسکی‌ها، بیماری‌های وراثتی از جمله صرع، بیماری‌های چشمی همانند آب‌مروارید، دیستروفی قرنیه و گلوکوم سگ‌سانان است.

تاریخچه

هاسکی سال ۱۹۰۹ میلادی به آلاسکا برده شد. هاسکی یک اسم کلی برای تعدادی از نژادها است که به عنوان سگ‌های سورتمه کش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در اصل اسم سگ هاسکی توسط اروپایی‌ها از ESKIE متمایز شده‌است که اسکیموها این نام را بر سگ‌های سورتمه کش خود گذاشته بودند. اسکیموها از سگ هاسکی برای حمل و نقل استفاده می‌کردند. زادگاه اصلی هاسکی چوکچی در شرق سیبری است. سگ‌های هاسکی در زمان شیوع تب بالای یافتن طلا به آلاسکا برده شدند و از آنجا به کانادا و ایالات متحده راه پیدا کردند.

در آن زمان از هاسکی سیبریایی و ساموید به عنوان تنها سگ‌های سورتمه کش استفاده می‌شد و با کمک سگ‌های هاسکی مشکلات عدیده ای از ساکنان برطرف می‌شد از جمله نقل و انتقال انسان‌ها، انتقال بار و انتقال نامه‌های فوری.

سگ‌های هاسکی از دهه ۱۹۳۰ در ارتش آمریکا در عملیاتی که در مناطق سردسیر انجام می‌گیرد، مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند که عمده‌ترین عملکرد هاسکی تجسس برای یافتن گم شدگان است.

هاسکی سیبری (Siberian Husky) نژادی بسیار زیباست که نسبت به جد خود، گرگ خاکستری، کمی تغییرشکل یافته است. نژاد هاسکی اصالتا برای کشیدن سورتمه پرورش یافته و توانایی دویدن فاصله‌های بسیار طولانی را دارا می‌باشند. زادگاه هاسکی شرق سیبری بود و در ابتدا توسط ساکنان این مناطق مورد استفاده قرار می‌گرفتند. ساکنین مناطق سردسیر دوردست به سگ سورتمه قابل اطمینانی نیاز داشتند تا برای تغییر مکان و جابجایی وسایل خود از آن‌ها استفاده کنند.

سگی که این افراد در جستجوی آن بودند نه تنها باید در مقابل سرمای شدید (سرمای بسیار سخت زمستان‌ها در مقابل تابستان‌های گرم) دوام می‌آورد بلکه باید با مردم و دیگر سگ ها نیز سازگار می‌بود. هاسکی نه تنها با خواسته آنان هماهنگی کامل داشت بلکه خلق و خوی بسیار مهربان او از دیگر ویژگی‌های این سگ بود. به طوریکه معمولا در شب های بسیار سرد کنار کودکان خوابیده و آن‌ها را گرم نگه می‌داشت. با گذشت زمان هاسکی‌ها تکامل پیدا کرده و تعداد آنان نیز رو به افزایش گذاشت.

هاسکی‌های کنونی بسیاری از ویژگی‌های قدیمی خود را حفظ کرده‌اند. این ویژگی‌ها آنان را به حیوانات خانگی دوست داشتنی و بسیار مهربانی مبدل کرده است. به طور کلی هاسکی انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی است که در زمینه نگهداری از سگ‌ها تجربه داشته و وقت کافی برای آموزش این حیوان دارند.

خصوصیات هاسکی

هاسکی سگی است که همه، حتی دزدها را، دوست دارد. بنابراین اگر به دنبال سگی برای محافظت از خانه خود هستید هاسکی گزینه مناسبی نیست. همین ویژگی باعث شده است تا این نژاد با همه اعضای خانواده حتی کودکان رفتار بسیار مناسب و خوبی داشته باشد.

هاسکی ها تقریبا سخت گیر نبوده و حیواناتی اجتماعی هستند که با سگ های دیگر نیز به خوبی کنار می‌آیند. هر چند باید توجه داشت که عشق و علاقه زیاد آنان، بهایی نیز دارد. آنان از تنهایی متنفر هستند و غریزه کاری آنان و روحیه گروهی که دارند باعث می‌شود تا در صورت تنها ماندن بسیار مخرب شده و سر و صدای زیادی نیز تولید کنند. با اینکه پارس کردن برای این نژاد کار غیر معمول هست اما آن‌ها عاشق زوزه کشیدن هستند!

جالب است هاسکی در عین عشق و علاقه زیاد خود به افراد، بسیار مستقل است (مستقل بودن حیوان دلیل بر عدم نیاز به همدم و همراه نیست). او از تنها دویدن بسیار لذت می‌برد که این موضوع  باعث شده تا برای جلو حرکت کردن و هدایت قابل اطمینان نباشد.

هاسکی ها به دلیل شخصیت قوی که دارند معمولا با آموزش های پیچیده به خوبی کنار نمی‌آیند.

استقلال طلبی در هاسکی ها از غریزه قوی شکار در اجدادشان نشات میگیرد که باعث شده است حتی با گذشت سال‌ها نیز این خصلت از بین نرود.

رسیدگی و نظافت هاسکی

پوست ضخیم هاسکی به مراقبت و نظافت نیاز دارد که میزان این مراقبت  نسبت به بسیاری از دیگر نژادهای سگ، به مراتب کمتر است. در اکثر اوقات کوتاهی و پیرایش نیاز نخواهد شد. با این وجود نظافت و شانه زدن موهای هاسکی یک بار در هفته سبب زدودن موهای مرده روی پوست شده و به تشخیص مشکلات پوستی یا برآمدگی غیر معمول کمک خواهد کرد.

پوست هاسکی از دو لایه تشکیل شده است. لایه زیرین برای گرم نگه داشتن او بوده و روی آن را لایه‌ای ضخیم و ضد آب پوشانده است. از آنجا که هاسکی به زندگی در شرایط آب و هوایی متفاوتی عادت کرده است، پوست او ویژگی فصلی دارد و حداقل سالی یک بار موهای لایه زیرین می‌ریزند. این نکته را در نظر بگیرید که این ریزش شدید است و به مدت چند هفته روند آن ادامه دارد. یکی از راه‌های کمک به این فرآیند این است که به طور منظم و هر چند روز یکبار موهای هاسکی خود را شانه بزنید.

اندازه هاسکی

هاسکی اندازه متوسطی دارد و نژادی است که برای دویدن پرورش یافته است. جثه او بزرگ نبوده و در عین حال به کوچکی یک سگ تازی هم نیست. جثه یک هاسکی بالغ نر معمولاً از هاسکی بالغ ماده بزرگ‌تر است. حداکثر قد هاسکی نر تقریباً ۶۰ سانتی متر و هاسکی ماده تقریباً ۵۵ سانتیمتر است. وزن هاسکی نر بالغ حدود ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم است که از هاسکی ماده بالغ با حدود ۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم کمی بیشتر است.

هاسکی به چه میزان فعالیت بدنی نیاز دارد؟

بسیار زیاد! نژاد هاسکی به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد و اگر نمی‌توانید بخش زیادی از روز را به فعالیت، ورزش و بازی با او اختصاص دهید این نژاد برای شما مناسب نیست.

توله سگ های هاسکی تا یک سالگی

باید میزان فعالیت کنترل شده و مشخصی داشته و لازم است به آن‌ها زمان کافی برای رشد و نمو داده شود. چرا که فعالیت بیش از اندازه در سنین پایین سبب آسیب به مفاصل خواهد شد. پس از یک سالگی می‌توان فعالیت‌ها و تمرینات بیشتری را به آنان اختصاص داد. هاسکی بالغ باید حداقل ۲ ساعت در روز تمرین داشته باشد و بخشی از تمرین نیز باید به دویدن اختصاص یابد. اگر خود شما به دویدن علاقه دارید، هاسکی همراه خوبی برای شما خواهد بود.

تغذیه هاسکی

غذای هاسکی سیبری باید کیفیت بالایی داشته و از گوشت واقعی باشد. از دادن غذا های ارزان قیمت، که معمولاً دارای افزودنی‌های کربوهیدرات‌دار هستند, به هاسکی خودداری کنید چرا که ارزش غذایی اندکی دارند.

اکثر هاسکی ها به غلات حساسیت دارند بنابر این در صورت امکان از رژیم غذایی بدون غلات استفاده کنید. غذای مناسب هاسکی را می‌توان در اکثر فروشگاه‌های حیوانات خانگی پیدا کرد.

اگر هاسکی شما در فعالیت بدنی سنگینی شرکت می‌کند برای او رژیم غذایی غنی از پروتئین فراهم کنید و اطمینان یابید که میزان کالری دریافتی او کافی باشد. نکته آخر اینکه بر اساس سن هاسکی به او غذا دهید، توله سگ هاسکی نیازهای غذایی متفاوتی نسبت به هاسکی بالغ دارد. نحوه ی مصرف غذاها را از راهنمای آنان مطالعه کرده و در صورت وجود هر گونه نگرانی و مشکل با دامپزشک مشورت کنید.

از کجا میتوانم سگ هاسکی تهیه کنم؟

با توجه به زیبایی منحصر به فرد سگ های هاسکی بسیاری از علاقه مندان و پرورش دهندگان سگ، سال‌های زیادی است که به پرورش هاسکی روی آورده‌اند. همچنین تعداد زیادی از این نژاد در پناهگاه‌ها وجود دارند (در ایران این میزان کمتر است). مشکل در اینجاست که بسیاری از مردم زمان و تمرین مورد نیاز برای این نژاد را دست کم می‌گیرند و در نتیجه سرنوشت بسیاری از آنان به پناهگاه‌ها ختم می‌شود.

اگر حجم کارهای مورد نیاز برای هاسکی شما را ناامید نمی‌کند و فکر می‌کنید که سبک زندگی شما امکان وقت گذاشتن برای حیوان خانگی را ایجاد می‌کند، هاسکی یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود. با کمی تمرین و ممارست هاسکی می‌تواند برای صاحب خود حیوان خانگی بسیار ارزشمندی باشد.

اگر میخواهید یک توله سگ خریداری کنید،سعی کنید برای پیدا کردن یک پرورش دهنده باتجربه وقت بگذارید. یک پرورش دهنده خوب قبل از اینکه شما یکی از توله هایش را انتخاب کنید از شما سوالاتی می‌پرسد و تحقیق میکند. نگران نباشید، این فقط نشانه این است که آن‌ها برای سرنوشت حیوان اهمیت زیادی قائل هستند.

توله سگ شما باید اطلاعات شناسایی کامل و مناسبی را به همراه خود داشته باشد. اگر توله سگ شناسنامه نداشته باشد، ممکن است به این دلیل باشد که پرورش دهنده فقط برای پول آن‌ها را پرورش داده است. هاسکی همانند بسیاری از نژادهای دیگر، می‌تواند نسبت به بعضی مشکلات و بیماری‌ها حساس‌تر باشد.

والدین هر توله‌ای که خریداری می‌شود باید از لگن معاینه شوند. به این صورت که با استفاده از اشعه ی ایکس از آن‌ها عکسبرداری شده و متخصص دامپزشکی آن را بررسی میکند تا از سلامت لگن و اتصالات مفاصل و عدم وجود مشکل دیسپلازی لگن در او اطمینان حاصل کند. دیسپلازی در سگ نوعی نقص در مفاصل است که دردناک بوده و منجر به لنگ شدن سگ می‌شود. بنابر این تنها سگ های بالغی که معاینه لگن آن‌ها بدون اشکال بوده است می‌توانند تولید مثل کنند چرا که در این صورت توله‌ها کمتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار خواهند گرفت.

هاسکی های بالغی که از آن‌ها به عنوان مولد استفاده می‌شود، سالانه باید معاینه چشم انجام دهند. این معاینه به منظور جستجو برای گلوکاما (آب سیاه) و آب مروارید است. آب مروارید موجب کوری شده، درحالیکه آب سیاه موجب افزایش مایع درون چشمی می‌شود. از انجا که این بیماری‌ها بسیار دردناک هستند در نتیجه به مراقبت سریع دامپزشکی نیاز دارند. معاینه والدین، خطر مبتلا شدن توله‌ها به بیماری‌های ذکر شده را کاهش می‌دهد.

قیمت هاسکی چقدر است؟

قیمت هاسکی ثبت شده و دارای شناسنامه معمولا از یک میلیون تومان شروع می‌شود. هنگام خرید به خصوصیات توله سگ ها و سالم بودن آنان توجه داشته باشید. توله هاسکی شما در صورت رسیدن به سن مناسب باید واکسینه شود.

سگ هاسکی نژادی با منشا قطب بوده و چشمانی آبی یا قهوه ای رنگ دارند. ممکن است در یک سگ چشمانی با رنگ‌های مختلف (آبی و قهوه ای) وجود داشته باشند. این سگ‌ها اندازه متوسط و بدن متناسبی دارند. پوزه سگ‌های هاسکی طول متوسط دارد و نه کاملاً گرد و نه کاملاً مربعی شکل است. پوزه در سگ‌های سیاه رنگ، خاکستری یا قهوه ای بوده، در سگ‌های مسی رنگ، قرمز جگری بوده و در سگ‌های سفید رنگ، آجری است.

اندازه و وزن سگ هاسکی

بهترین قد برای سگ‌های نر بالغ در این نژاد بین ۵۳ تا ۶۰ سانتی متر بوده و سگ‌های ماده بهتر است قدی بین ۵۰ تا ۵۶ سانتی متر داشته باشند (قد حیوانات از ناحیه جدوگاه تا سطح زمین اندازه گیری می‌شود). وزن هر سگ باید متناسب با قد او باشد اما معمولاً سگ‌های نر باید بین ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم و سگ‌های ماده ۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم وزن داشته باشند. طول بدن سگ‌های ‌هاسکی معمولا اندکی بیشتر از قد آنها است.

رنگ و پوشش بدن سگ هاسکی

سگ‌های‌ هاسکی دارای پوشش دولایه با اندازه ای متوسط هستند. لایه پایینی پوشش بدن آن‌ها متراکم و منظم بوده در حالی که پوشش سطحی آن‌ها سیخ است. موهای بدن این حیوانات  دو بار درسال و به مقدار زیاد ریزش می‌کنند. این سگ‌ها دو بار در سال ریزش مو داشته و موهای آن‌ها جایگزین می‌شوند.

رنگ و الگوهای پوشش بدن این سگ‌ها متنوع هستند. بسیاری از این رنگ‌ها و الگوها برای این نژاد منحصر به فرد هستند. این سگ‌ها معمولاً صرف نظر از رنگ عمومی‌ بدن، دارای نقاط سفید رنگی روی پنجه‌ها، اندام‌های حرکتی، صورت و نوک دم خود هستند. معمول ترین رنگ‌های نژاد‌ هاسکی، سیاه و سفید، خاکستری و سفید، مسی و سفید، و سفید خالص هستند.

نیاز به تمیز کردن هاسکی

این سگ‌ها دو بار در سال به میزان زیادی مو ریزی داشته و سگ‌هایی که در آب و هوا‌های سردتر زندگی می‌کنند نسبت به سگ‌هایی که در مناطق گرم زندگی می‌کنند ریزش موی کمتری دارند. حداقل هفته‌ای یک بار شانه کردن موهای سگ‌های این نژاد برای کنترل ریزش مو و پیشگیری از در هم پیچیدن آن‌ها لازم است. در فصل مو ریزی شانه کشیدن باید به طور روزانه انجام شود.

 این سگ‌ها بدون بو هستند و ماهیت پاکیزه ای دارند و مانند گربه‌ها به طور منظم خود را تمیز می‌کنند. بنابراین فقط زمانی که نیاز باشد باید این سگ‌ها را به حمام برد. سن میانگین سگ‌های‌هاسکی 10 تا ۱۴ سال است.

اخلاق و خلق و خوی سگ هاسکی

این سگ‌ها مانند سگ‌های نگهبان احساس وابستگی ندارند، بیش از حد به غریبه‌ها مشکوک نیستند و با سایر سگ‌ها با خشونت برخورد نمی‌کنند. ظاهر زیبا و شبیه به گرگ این نژاد و خلق و خوی آن (که با سایر سگ‌ها مهربان بوده و به غریبه‌ها بی تفاوت هستند) آنها را به حیوان خانگی ایده آلی برای خانواده‌ها تبدیل کرده است.

هر وقت یک سگ ‌هاسکی به خارج از خانه برده می‌شود، گویی این نخستین بار است که از منزل خارج شده است و مانند یک سگ کوچک و پر انرژی به بازی کردن می‌پردازند. این سگ‌ها برای اینکه سلامتی و شادابی خود را حفظ کنند نیاز به ورزش و تمرین زیادی دارند.

ایا هاسکی برای شما مناسب است؟

اگر به طور مرتب ورزش می‌کنید و فعالیت بدنی بالایی دارید، به حرکات پیچیده سگ نیازی نداشته و تمایل دارید که سگتان با اطرافیان رابطه خوبی داشته باشد، هاسکی نژاد مناسبی خواهد بود. هیچگاه توانایی آنان را در کار کردن یا غریزه شکارشان را دست کم نگیرید. اگر حیوان کوچکتر از هاسکی در خانه دارید این نژاد بهترین انتخاب شما نخواهد بود. نژاد هاسکی به افراد باتجربه برای نگهداری نیاز دارد، اگر شما نیز تجربه ی کافی را دارید و با شرایط زندگی این حیوان می‌توانید کنار بیایید، قطعا سال‌های متوالی و شادی را در کنار این حیوان خواهید گذراند.


اگر برای حیون خونگی عزیزت نیاز به مشاوره و ویزیت دامپزشک داری ؟کافیه به صفحه مشاوره آنلاین مراجعه کنی و درخواستت رو ثبت کنی. خیلی سریع باهات تماس میگیریم.دامپزشک آنلاین

اگر شما نیز تجربه ای در این باره دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید

  • لندینگ پت مجله آنلاین است که به همت فعالان و طرفداران حیوانات ایران منتشر می‌شود و به هیچ یک از شرکت‌ها و افرادی که در حوزه حیوانات خانگی فعالیت تجاری می‌کنند وابسته نیست در نتیجه این مجله تنها رسانه‌ی مکتوبی است که رشد و شکوفایی خود را در توسعه و تثبیت تمام دست اندرکاران این حوزه می‌بیند مجله آموزشی حیوانات خانگی و سایت اینترنتی این رسانه یک حلقه‌ی اتصال بی بدیل برای دسترسی به تمامی دوست داران حیوانات خانگی و حیات وحش، مصرف کنندگان کالای این حوزه و شرکت‌های مرتبط است.

© کلیه حقوق قانونی این سامانه متعلق به لندینگ پت می‌باشد.