بسیاری از افراد برایشان مشکل است که در بین این جوندگان دوست داشتنی چه مدل را انتخاب کنند، و هیچی درباره ی آن ها نمی دانند که کار را برای آن ها کمی سخت می کنند اما اصلا جای نگرانی نیست ما در ادامه انواع آن ها رو نام می بریم و اطلاعاتی کافی به شما می دهیم که به راحتی بتوانید انتخاب کنید پس با ما همراه باشید.

 

۱)  همستر 

اولین و محبوب ترین این گوگولی ها چیزی نیست جز همستر. همسترها موجوداتی دوست داشتنی و حیوانات خانگی جذابی هستند. این موجودات جذاب و جالب، دارای حس بینایی ضعیفی هستند ولی حس شنوایی و حس بویایی خیلی خوبی دارند. در جنگل، همستر بیشتر از غلات، میوه ها، گیاهان، دانه ها و حشرات تغذیه می کند. اگر آنها را به عنوان حیوان خانگی نگهداری می کنید، غلات، دانه ها، سبزیجات و میوه ها را خرد کرده و به شکل گلوله در آورید و به همستر بدهید.  همسترها عاشق این هستند که آجیل، دانه‌ها و سایر خوراکی‌های لذیذ را در کیسه‌های بزرگی که در گونه‌هایشان وجود دارد ذخیره کنند، همچنین بیشترین فعالیت آن ها در شب می باشد.

این حیوانات عاشق بازی کردن با چرخ های اسباب بازی، تونل ها و وسایل جویدنی در قفس شان هستند. شما می توانید همه این موارد را از پت شاپ ها تهیه کرده و در اختیار حیوان قرار دهید. فراموش نکنید فرآیند جویدن برای سلامتی دندان های یک همستر ضروری است.

همستر ها دارای گونه های مختلفی است که هر کدام از این گونه ها دارای خصوصیات خاص خود می باشد

 همستر روبروفسکی

این همسترهای ۴ تا ۹ سانتی متری، کوچکترین گونه از نژاد های همستر می باشند. آنها از فعال ترین و پر انرژی ترین همستر هایی هستند که به عنوان یک حیوان خانگی میتوان نگهداری کرد. برای کسانی که دوست دارند بازی ها و فعالیت های  همسترها را ببینند، خیلی خوب هستند و بهتر است آنها را در قفس های بزرگ و یا مخازنی که پر از لوازم بازی می باشد، نگهداری کنید تا بدون هیچ مانع و سدی، بتوانند به فعالیت و بازی بپردازند.

همستر کمپل

معمول ترین گونه همستر کوتوله‌ای هستند که در فروشگاه‌های حیوانات خانگی یافت می‌شوند. در طبیعت می‌توان آنان را در چین، روسیه و دیگر مناطق مرکزی آسیا پیدا کرد. همسترهای کمپل شباهت زیادی به همسترهای سفید زمستانی دارند و طول عمر آنان نیز مشابه گونه ذکر شده است؛ یعنی حدود ۲ سال.

همستر سفید زمستانی

همسترهای سفید زمستانی همان طور که نام متفاوتشان نشان می‌دهد در طول زمستان رنگ سفیدی پیدا می‌کنند.در اسارات به دلیل وجود گرما و نور مصنوعی معمولا رنگ خاکستری تیره خود را حفظ می‌کنند. علاوه بر رنگ خاکستری تیره در رنگ‌های مرمری، سفید مرواریدی و یاقوتی نیز یافت می‌شوند. همسترهایی اجتماعی هستند و به صورت گروهی می توانند زندگی کنند. آنها ویژگی های اجتماعی مشابهی با همستر کوتوله کمپل دارند، اما ذاتا خوب و آرام هستند و کمتر احتمال دارد که به صاحب خود حمله کرده و گاز بگیرند. طول عمر آنان بین ۱٫۵ تا ۲ سال می‌باشد.

همستر طلائی

این نوع از نژادهای همستر، غالبا به عنوان حیوانات خانگی، نگهداری می شوند و گاهی به علت اینکه دارای رنگ طلایی خیلی روشنی هستند، به همستر طلایی نیز شناخته می شوند، اما همسترها همواره از لحاظ رنگ و اندازه مو، تغییر می کنند. این همستر مو بلند سوری، به همستر خرسی عروسکی نیز شناخته می شود .

همسترهای طلایی معمولا قدی در حدود ۱۲ تا ۱۶سانتیمتر دارند و در حدود ۲ تا ۴ سال هم  عمر می کنند

۲) خوکچه هندی

حیوانی تقریبا تپل و چاق است. دارای بینی پهن بوده و گوش هایشان شبیه برگ گل رز است. حیوانات خانگی بسیار زیبا و دوست داشتنی و محبوب اند و بسته به نژادشان موهای کوتاه یا بلند دارند. این حیوانات به سختی و بسیار به ندرت گاز می گیرند حیواناتی بسیار اجتماعی هستند و از این که در دست یا آغوش شما باشند لذت می برند به شرطی که هرگز سعی نکنید این حیوانات را به پشت برگردانید.

آن ها باهوش بوده و خیلی سریع صاحب شان را می شناسند و وقتی با صاحب شان رو به رو می شوند شروع به جیغ زدن می کنند. در واقع جیغ زدن و صدا درآوردن برای صاحب شان به منزله سلام و خوشامدگویی است. خوکچه های هندی حیواناتی بسیار فعال و پر جنب و جوش هستند و به فضای زیادی برای بازی کردن نیاز دارند. بهتر است لانه ای وسیع و جادار با تهویه مناسب برایشان در نظر بگیرید.

گاهی آن ها روی یک پا بلند می شوند و به حالت لی لی بازی کردن میپرند و اگر توپ کوچکی در اختیار داشته باشند به آن ضربه میزنند. این حرکات بازی مفرح و لذت بخشی برای خوکچه های هندی است.
طول عمر خوکچه های هندی معمولا بین ۵-۸ سال است.

خوکچه هندی دارای گونه های مختلفی است که هر کدام از این گونه ها دارای خصوصیات خاص خود می باشد

خوکچه هندی کورونت

این نژاد که به موبلند معروف است به دلیل مو های بلندش خوکچه هندی کورونت خوکچه‌‌ای با موهای بلند است که بالای سر آن‌ نوعی پیچ خوردگی وجود دارد  که موهای او از آن قسمت رشد می‌کند و جدا می‌شود. رسیدگی خیلی خاص می خواهد و نگهداریش بسیار پر زحمت است ولی بسیار زیبا و خاص می باشد

خوکچه هندی آمریکایی

خوکچه هندی آمریکایی رایج‌ترین نژاد خوکچه هندی است. این نژاد خوکچه خلق و خوی دوست‌ داشتنی و سرزنده‌ای دارد و به همین دلیل همراهی خوب برای کودکان به حساب می‌آید. موهای کوتاه آن‌ها نیز موجب شده تا مرتب کردن و مراقبت از آن‌ها راحت‌ تر از خوکچه هندی‌ های مو بلند باشد.

خوکچه هندی پرویی

این نژاد هم مانند نژاد مو بلند می باشد، نگهداری از این نژاد بسیار سخت است موهای این نژاد تا ۱۳ سانتی متر رشد می کند. این نژاد نیاز به برس کشیدن و تمیز کردن مداوم بستر دارد برای تکثیر این نژاد بهتر است موهای این نژاد کوتاه شود.این نژاد گونه ای مسابقه ای و نمایشی به حساب می آید

خوکچه هندی سیلکی یا ابریشمی

این نژاد نیز که نگهداری اش بسیار سخت است بلند ترین و نرم ترین مو ها را بین نژا های خوکچه هندی دارد، تفاون این نژاد با نژاد پرویی در ۲ مورد زیر است
موهای سیلکی بلند تر و نرم تر است
موهای پرویی روی صورتش می ریزد ولی موهای سیلکی روی صورتش نمی ریزد
اگر این نژاد را دارید باید دائم موی آن را برس بزنید و به آن رسیدگی کنید تا مو های آن گره نخورد.

خوکچه هندی تکسل

تکسل‌ها شبیه به خوکچه هندی‌ های ابریشمی هستند با این تفاوت که موهای آن‌ها فر است و نیاز به رسیدگی زیادی دارد. زمانی که موهای بدن آن‌ها بلند می‌شود، فرهای آن  تبدیل به حلقه‌ های کوچک می‌شود.

تکسل‌ها چهره‌ای فوق‌ العاده از خوکچه‌های هندی به نمایش می‌گذارند زیرا موهای پیچ و فر خورده زیبایی دارند اما نحوه نگهداری از این موها برای کسانی مناسب است که  می‌توانند زمان زیادی را صرف رسیدگی به آراستن آن‌ها کنند.

خوکچه هندی مینی یاکس یا شیبا

این نژاد به خوکچه هندی‌های “مو فشن” هم معروف هستند که این نامگذاری به دلیل پیچ خوردگی‌هایی است (که شبیه به گل رز است) که روی پوشش موهای بدنشان وجود دارد و باعث شده موهای آن‌ها به سمت و سو های مختلف برود و آشفته به نظر برسد.  اگر چه این خوکچه‌ها با نمک هستند و چهره بامزه‌ای دارند، اما موهای آن‌ها رسیدگی زیادی لازم دارد. خوشبختانه، خلق و خوی دوست‌ داشتنی و کنجکاوی آن‌ها باعث می‌شود  زمانی که موهای آن‌ها را برس می‌کنید، با شما مبارزه و دعوا نکنند.

۳) خرگوش

خرگوش‌ها یکی از بهترین و بی‌دردسر ترین حیوانات خانگی هستن که هر کسی میتونه توی خونش یکی از اونها رو داشته باشه. اما نگهداری از اونها نیاز به تجربه و اطلاعات کافی درباره نگهداری از حیوانات داره. خرگوش ها معمولا بین ۸ تا ۱۲ سال زندگی می کنند ، در نتیجه صاحبان آن ها باید با صبر و حوصله و تعهد کامل در کنار آن ها باشند و از آن ها مراقبت کنند.

زمانی که خواستید که خرگوش داشته باشید، مطمئن شوید که زمان و انرژی کافی برای مراقبت از یک خرگوش را دارید :خرگوش ها حیواناتی نیستند که بتوان با مراقبت کم آن ها را نگه داشت. آن ها نیاز به زمان و مراقبت به اندازه سگ ها و گربه ها دارند و همچنین باید غذای با کیفیت ، آب کافی، اسباب بازی و جای مناسب را برای او فراهم کنید. حداقل باید سه ساعت در طول روز برای خرگوش خود وقت بگذارید و اجازه دهید که بیرون از قفس باشد.

خرگوش دارای گونه های مختلفی است که هر کدام از این گونه ها دارای خصوصیات خاص خود می باشد

خرگوش لوپ هلندی

خرگوش لوپ هلندی جزو خانوادۀ نژادهای کوتوله است و جثۀ کوچیک، سر پهن، بدن کوتاه و توپر و پیشونیِ برجسته داره و بین یک تا ۱.۸ کیلوگرمه. تنوع رنگیِ زیادی داره و رنگ خزشون یا یکدست و یا ترکیبی از چند رنگه.

این خرگوش بسیار پرجنب‌ و جوشه و علاقه زیادی به بازی کردن داره. رابطه‌ش با بچه‌ها خوبه، ولی موقع بازی حتما باید یه بزرگ‌تر نظارت داشته باشه چون اگه این خرگوش، به اندازۀ کافی حوصله نداشته باشه؛ زیاد تقلا می‌کنه و دست و پا می‌زنه و ممکنه به بچه صدمه بزنه.

خرگوش مینی لوپ

مینی‌لوپ از نژاد خرگوش‌های لوپ آلمانی  و از زیباترین و محبوب‌ترین حیوونای خونگیه. جثه ریز با گوش‌های آویزون، شونه‌هایی ماهیچه‌ای و پهن، پاهایی کوتاه و ۲.۵ تا ۳ کیلوگرم وزن داره. پر جنب‌ و جوش، باهوش، سرزنده و آموزش‌پذیره و علاقه زیادی هم به نوازش شدن داره.

مینی‌لوپ‌ها اجتماعی هستن و با خرگوش‌ها و حیوونای دیگه و افراد آروم به خوبی ارتباط برقرار می‌کنن. اون‌ها از اسباب‌بازی و به خصوص بازی‌های فکری لذت می‌برن و ساعت‌ها با اون‌ مشغول و سرگرم می‌شن و به طور کلی ترجیح می‌دن محیط زندگیشون آروم باشه

خرگوش عروسکی یا کوتوله هلندی

کوتوله هلندی از کوچیک‌ترین نژادهای خرگوش و بسیار ریزه. بدن گرد و فشرده، گردن کوتاه، گوش‌های ایستاده و کوتاه، پوشش براق و پرپشت در رنگ‌های متنوع و وزنی بین ۰.۵ تا یک کیلوگرم داره. با وجود جثه ریزش اما جنب‌و‌جوش و فعالیتش زیاده و بهتره محیط زندگیش طوری باشه که بتونه آزادانه بدوئه و بازی کنه. این خرگوش آرام، گوشه‌گیر و کمی ترسوئه، باید محیط زندگیش به دور از سرو صدا باشه و باید با حوصلۀ زیاد باهاشون رفتار کنید.

حتی گفته می‌شه این نژاد خرگوش مستعد گاز گرفتنه، پس برای خانواده‌هایی که بچۀ کوچیک دارن انتخاب مناسبی نیست.

خرگوش مینی رکس

مینی رکس جثه بسیار کوچیک، گوش‌های نسبتا کوتاه، پشتی گرد و خوش‌فرم و گردن و پاهای کوتاهی داره، وزنش حدود ۱.۵ تا ۲ کیلوگرمه و طولش هم ۳۵ سانتی‌متره.

خرگوش مینی رکس مهربونه و رفتاری دوستانه داره و دوست داره که شما همیشه نوازشش کنین. فعالیت خیلی زیادی نداره ولی بازیگوشه و برای بچه‌ها، یه حیوون خونگیِ عالیه.

خرگوش هوتوت کوتوله

خرگوش هوتوت کوتوله یا چشم فانتزی، کاملا سفیده و فقط هاله کوچیکی از دور چشم‌ هاش رنگیه. این نژاد، خز کوتاه، متراکم و کاملا سفید رنگ، گوش‌هایی صاف و ایستاده و گردنی کوتاه داره و وزنش بین ۰.۵ تا ۱.۲ کیلوگرمه.

هوتوت کوتوله باهوش، آموزش‌پذیر ولی موذیه و می‌تونه با شیطنتش لبخند به لب شما بیاره اما بعضی وقت‌ها بداخلاق می‌شه. ولی شما صبوری کنید چون اون با عشق و مهربونی جوابتون رو می‌ده. این خرگوش می‌تونه تمام روز و با یه اسباب‌بازی ساده خودش رو سرگرم کنه ولی در عین حال به بازی کردن با شما و نوازشتون هم نیاز داره.

اگر برای حیون خونگی عزیزت نیاز به مشاوره و ویزیت دامپزشک داری ؟کافیه به صفحه مشاوره آنلاین مراجعه کنی و درخواستت رو ثبت کنی. خیلی سریع باهات تماس میگیریم.دامپزشک آنلاین

اگر شما نیز تجربه ای در این باره دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید

  • لندینگ پت مجله آنلاین است که به همت فعالان و طرفداران حیوانات ایران منتشر می‌شود و به هیچ یک از شرکت‌ها و افرادی که در حوزه حیوانات خانگی فعالیت تجاری می‌کنند وابسته نیست در نتیجه این مجله تنها رسانه‌ی مکتوبی است که رشد و شکوفایی خود را در توسعه و تثبیت تمام دست اندرکاران این حوزه می‌بیند مجله آموزشی حیوانات خانگی و سایت اینترنتی این رسانه یک حلقه‌ی اتصال بی بدیل برای دسترسی به تمامی دوست داران حیوانات خانگی و حیات وحش، مصرف کنندگان کالای این حوزه و شرکت‌های مرتبط است.

© کلیه حقوق قانونی این سامانه متعلق به لندینگ پت می‌باشد.