بسیاری از افراد علاقه دارند حیوانات مختلفی را به عنوان همدم یا برای سرگرمی در خانه خود نگهداری کنند. اما برخی از افراد به دلیل اذیت و زحمت فراوان بعضی از حیوانات مانند سگ و گربه، ترجیح می‌دهند حیوانات بی‌آزارتری در منزل خود نگه دارند و چه حیوانی به اندازه پرنده خانگی بی‌آزار و در عین حال سرگرم‌کننده است؟ پرنده‌های مختلفی به‌عنوان پرنده خانگی توسط انسان‌ها نگهداری می‌شوند که هر کدام ویژگی و ظاهر منحصربه‌فرد خود را دارند. بعضی از آن‌ها توانایی تقلید صدا دارند، بعضی دیگر آوازخوان هستند و گروهی از آن‌ها صرفا به دلیل زیبایی ظاهری نگهداری می‌شوند. در این مطلب درباره انواع پرنده خانگی صحبت خواهیم کرد. پس اگر به پرندگان علاقه‌مند هستید، تا پایان همراه ما باشید.

چرا انسان‌ها به نگهداری از پرندگان خانگی علاقه دارند؟

پرندگان به‌ویژه نوع زینتی آن‌ها (Ornamental bird) بسیار سرگرم‌کننده و بامزه هستند. این موجودات نسبت به سایر حیوانات خانگی قیمت مناسب‌تری دارند و نگهداری از آن‌ها دردسر زیادی ندارد. از طرف دیگر چون اکثرا در قفس قرار دارند، کمتر خانه را به هم می‌ریزند یا کثیف می‌کنند. برخی کودکان به‌طور ذاتی علاقه‌مند به ارتباط با پرندگان هستند. این تعامل می‌تواند در روحیه کودک تاثیر مثبتی داشته باشد، بنابراین والدین او اقدام به انتخاب و خرید یک پرنده خانگی بی دردسر می‌کنند. پرندگان زینتی می‌توانند ابزاری برای کسب درآمد هم باشند. برخی افراد با خرید تعدادی پرنده اقدام به جوجه‌کشی از آن‌ها می‌کنند تا با فروش این موجودات به افراد علاقه‌مند، درآمدی داشته باشند.

بسیاری از پرندگان سخنگو و باهوش مثل کاسکو، عروس هلندی، طوطی ملنگو و انواع گونه‌های مشابه خانواده طوطی‌ها، نظر بسیاری از ما را به خود جلب می‌کنند. این پرندگان شیرین‌زبان سرگرمی خوبی در اوقات فراغت برخی انسان‌ها هستند. بعضی از آن‌ها نیز عمر طولانی دارند و پس از سال‌ها می‌توانند به یک عضو خانواده تبدیل شوند.

راهنمای خرید پرنده خانگی

اگر شما از دسته افرادی هستید که به نگهداری از یک پرنده خانگی تمایل دارید، لازم است بدانید چنین موضوعی نیازمند توجه به نکات و مسائل گوناگون است. در راهنمای خرید پرنده خانگی مواردی را ذکر خواهیم کرد که بتوانید بر اساس آن‌ها بهترین پرنده خانگی را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که هر پرنده‌ای را نمی‌توان در محیط خانه نگه داشت؛ زیرا برخی از آن‌ها تنها در شرایط خاص می‌توانند زندگی کنند و برای آنکه بتوانید به‌خوبی از پرنده موردنظر نگهداری کنید، باید این شرایط را بدانید.

قدم هایی برای انتخاب و راهنمای خرید پرنده خانگی

اولین قدم برای انتخاب پرنده خانگی این است که شما پرنده مورد نظر خود را از میان پرندگانی که امکان نگهداری از آن‌ها در محیط خانه و قفس وجود دارد، انتخاب کنید. از همین جهت انواع فنچ، مرغ‌های عشق، قناری‌ها، طوطی‌ها و … که می‌توانند در قفس زندگی کنند، بهترین انتخاب خواهند بود.

دومین مورد در راهنمای خرید پرنده خانگی که باید به آن توجه شود، این است که نباید پرندگانی که عادت به زندگی در طبیعت دارند را در محیط خانه نگه دارید؛ زیرا این دست از پرندگان زمانی که در قفس می‌روند، خود را به درودیوار قفس می‌کوبند، غذا نمی‌خورند و در آخر به احتمال زیاد می‌میرند. با این اوصاف به چه معیارهایی باید در زمان خرید پرنده خانگی توجه داشت؟

راهنمای خرید پرنده خانگی : اندازه و جثه

در راهنمای خرید پرنده خانگی، اندازه و جثه پرنده از اولین مواردی است که باید به آن توجه شود. شما باید بر اساس محیطی که در آن زندگی می‌کنید، پرنده‌ای را انتخاب کنید. در حقیقت این موضوع به قفسی که شما باید برای پرنده انتخاب کنید، مربوط می‌شود. نگهداری از پرنده‌هایی چون فنچ و مرغ عشق به قفس بزرگی نیاز ندارد و شما می‌توانید آن را به‌راحتی در یک بخش از منزل خود قرار دهید. درحالی‌که نگهداری از برخی طوطی‌ها نیازمند قفس بزرگی است و شما به فضای بزرگ و آزادی نیاز خواهید داشت.

راهنمای خرید پرنده خانگی : رفتارهای پرنده

از دیگر مسائلی که در این راهنمای خرید پرنده خانگی باید به آن اشاره کنیم، رفتار پرنده است. پرنده‌های خانگی انواع گوناگونی دارند و با توجه به این موضوع برای هرکدام از آن‌ها ویژگی‌های متفاوتی وجود دارد. برای مثال برخی از پرنده‌ها ساکت هستند، درحالی‌که دسته‌ای دیگر بازیگوش. ازجمله ویژگی‌هایی که برای پرندگان در نظر گرفته شده، می‌توان به خصوصیت‌هایی چون عصبی، سخنگو، چهچه زن، ریز خوان و … اشاره کرد.

راهنمای خرید پرنده خانگی : رژیم غذایی

پیش از آنکه پرنده خانگی را برای نگهداری خریداری کنید، لازم است بدانید نگهداری از یک پرنده همانند نگهداری از یک بچه کوچک خواهد بود. شما باید به تمام مسائل توجه ویژه‌ای داشته باشید. رژیم غذایی ازجمله این مسائل خواهد بود. برخی از پرنده‌ها رژیم خاصی دارند و باید حتماً از غذاهای مشخصی استفاده کنند؛ در غیر این صورت احتمال زنده ماندن آن‌ها بسیار کم خواهد شد. پرنده‌های دیگری چون قناری، مرغ مینا، قناری، ماکائو، شاه طوطی و … هستند که می‌توانید آن‌ها را در محیط خانه نگهداری کنید. البته قبل از اقدام به خرید، حتماً راهنمای خرید پرنده خانگی را مطالعه کنید تا از نکات ضروری مطلع شوید و بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

پرنده خانگی مرغ مینا

مرغ مینا یک پرنده از دسته سارها است و به کشورهای جنوب آسیا مانند بنگلادش یا هند تعلق دارد، اما امروزه به‌عنوان انواع پرنده خانگی در بسیاری از کشورهای جهان دیده می‌شود. مرغ مینا ظاهر چندان زیبایی ندارد. و دلیل اصلی محبوبیت این پرنده باهوش، توانایی تقلید صدا و ناطق بودن آن است. مرغ مینا در سنین کم توانایی یادگیری بسیار بالایی دارد و به‌سرعت اهلی می‌شود. جوجه این پرنده همچنین می‌تواند کلمات زیادی در حافظه خود ذخیره کند. و آن‌ها را تکرار کند. اما هر چه سن این پرنده بالاتر می‌رود توانایی یادگیری آن کاهش می‌یابد. به همین علت به سختی اهلی می‌شود.

همنشینی و قدرت صدای این پرنده خانگی

این پرنده تمایل بسیار زیادی به همنشینی با انسان دارد و معمولا به شکل تنها زندگی می‌کند. مرغ مینا گونه‌های مختلفی دارد که رنگ همه آن‌ها سیاه با چندین پر قهوه‌ای است و معمولا حالت براق دارد. گونه وحشی این پرنده از 12 الی 15 سال عمر می‌کند، اما تجربه و شواهد نشان می‌دهد که طول عمر مرغ مینا در قفس کاهش می‌یابد و در بیشتر موارد بیش از 5 سال طول نخواهد کشید.

مرغ مینا به‌عنوان یک پرنده خانگی بی دردسر بسیار سرگرم‌کننده است. از ویژگی‌های این پرنده می‌توان به قدرت تقلید صدا و تکرار کلمات توسط او اشاره کرد. اگر این پرنده به خوبی تربیت و اهلی نشده باشد، ممکن است در ابتدا برخورد ملایمی با شما از خود نشان ندهد. معمولا این پرنده باهوش برای دفاع از خود افراد ناشناسی را که می‌خواهند به او نزدیک شوند گاز می‌گیرد. صاحبان مرغ مینا با او احساس صمیمت می‌کنند و می‌توانند ساعاتی را با این پرنده سرگرم شوند.

پرنده خانگی قناری

قناری‌ها جزو پرندگانی هستند که از گذشته‌های بسیار دور توسط انسان‌ها نگهداری می‌شدند. این پرنده کوچک و زیبا بیش از 200 نژاد مختلف دارد که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و ظاهر ویژه‌ای دارند، اما وجه اشتراک همه قناری‌ها، جثه کوچک و صدای دلنشین آن‌ها است. قناری به‌عنوان یکی از انواع پرنده خانگی چهچه زیبایی دارد و آواز آن مورد علاقه بسیاری از مردم است. رنگ غالب در این پرندگان زرد، نارنجی و قرمز بوده و ظاهر آن‌ها بسیار شبیه به فنچ است. باید توجه داشت که تغذیه درست در اصلاح رنگ این پرنده‌ها تاثیر به‌سزایی دارد. در مورد خاستگاه قناری باید بگوییم اصالت این پرنده آوازخوان به جزایر قناری باز می‌گردد و وجه تسمیه آن‌ها نیز به علت نام همین جزیره است.


ذات این نوع پرنده خانگی

قناری‌ ها ذات وحشی دارند و با انسان بسیار سخت انس می‌گیرند. اما پرورش جوجه‌های آن‌ها کار چندان سختی نیست. به‌طور کلی گونه نر این پرنده خانگی پس از بالغ شدن شروع به آواز خواندن می‌کند، اما آوازخوانی در ماده‌های این پرنده کاری است که نیاز به آموزش دارد. هرچند که قناری‌ها پس از گذشت مدت زمان مشخصی تمایل به جفت‌گیری دارند و بعضی از آن‌ها به زندگی با جفت خود علاقه‌مند هستند، اما معمولا این پرنده تنهایی را ترجیح می‌دهد و دوست ندارد قفس خود را با هیچ پرنده دیگری شریک شود.

محل زندگی قناری در طول عمر این پرنده تاثیر بسیار زیادی دارد و مشاهده شده پرندگانی که از محیط زندگی بهتری برخوردار هستند، طول عمر آن‌ها از 10 سال به 14 سال افزایش یافته است. قناری‌ها به‌عنوان یکی از بهترین پرندگان برای نگهداری در خانه شناخته می‌شوند. این پرنده صدای بلندی دارد و می‌توانید در طول روز از شنیدن صدای آواز دلنشین او لذت ببرید. قناری‌ها براساس گونه‌های خود قیمت متفاوتی دارند و هزینه نگهداری از آن‌ها پایین‌‌ است.

مرغ عشق

این پرنده زیبا در مناطق گرمسیری استرالیا یافت می‌شود. و با گذشت زمان و آشنایی انسان با این پرنده به نقاط مختلف دنیا مهاجرت کرده است. مرغ عشق گونه‌ای از طوطی است که اگر از سنین پایین و به‌درستی آموزش ببیند می‌تواند یک پرنده سخنگوی بازیگوش باشد. این پرنده که امروزه به عنوان یکی دیگر از انواع پرنده خانگی نگهداری می‌شود با انسان‌ها رابطه خوبی دارد و همچنین در بسیاری از موارد به جفت خود علاقه بسیار زیادی نشان می‌دهد. این پرنده زیبا و کوچک که گاهی با عنوان طوطی دم‌دراز کوچک نیز شناخته می‌شود در گونه‌های مختلف و جنسیت متفاوت، از رنگ‌هایی مانند سبز، آبی، صورتی و زرد برخوردار است. پرنده‌شناسان طول عمر تقریبی را در این پرنده چیزی بین 5 تا 10 سال تخمین زده‌اند، اما در بعضی موارد عمر آن‌ها به 18 سال نیز کشیده می‌شود.


باجریگار یا مرغ عشق یک پرنده خانگی بی ‌دردسر است که سروصدای زیادی ندارد. این موجودات زیبا نظر بسیاری از دوستداران پرندگان را به خود جلب می‌کنند. این پرنده معمولا علاقه زیادی به ارتباط با انسان‌ها ندارد و بسیار ظریف و حساس است. معمولا اگر این پرنده تنها بماند مبتلا به افسردگی و بیماری خواهد شد. بهتر است در زمان خرید، بیش از یک مرغ عشق تهیه شود تا این پرندگان احساس تنهایی نکنند. این موجودات اندازه کوچکی دارند و قدرت تکلم آن‌ها مانند سایر پرندگان خانگی نیست. با این حال، این پرنده باهوش یک گزینه عالی و سرگرم‌کننده برای نگهداری در خانه است.

پرنده خانگی فنچ

فنچ به دسته‌ای از پرنده‌های گنجشک‌سان گفته می‌شود که انواع مختلفی دارد ولی به‌طور کلی شیوه رفتاری آن‌ها در همه گونه‌ها شبیه به یکدیگر است. فنچ‌ ها پرندگانی بازیگوش اما کم صدا هستند. به همین دلیل در میان بسیاری از مردم محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند. این پرندگان بومی مناطق گرمسیری استرالیا و مناطقی از جنوب آسیا مانند هند و بنگال هستند. اما امروزه در سایر کشورها مانند ایران نیز یافت می‌شوند. این پرندگاه بسیار کوچک و زیبا به راحتی اهلی می‌شوند. و با انسان‌ها رابطه خوبی دارند.


فنچ‌ها تمایل دارند به‌طور دسته جمعی زندگی کنند و گونه نر آن‌ها معمولا آوازخوانان دسته هستند. طول عمر این پرندگان طولانی نیست و معمولا از 2 الی 7 سال عمر می‌کنند.

پرنده خانگی بی دردسر

 از زمان‌های قدیم تاکنون برخی انسان‌ها همواره به حیوانات به‌ویژه پرندگان علاقه زیادی داشتند. پرندگان به‌عنوان موجوداتی دوست‌داشتنی و بی‌آزار شناخته می‌شوند. بیشتر افراد دنبال خرید یک پرنده خانگی بی دردسر هستند، بنابراین آشنایی با انواع پرندگان و روش مراقبت از آن‌ها موضوع مهمی است. برای انتخاب پرنده خانگی باید از نیازهای او و خواسته‌های خود آگاهی داشته باشید تا بتوانید از این موجود دوست‌داشتنی به‌درستی مراقبت کنید. در ادامه این مطلب به معرفی بی‌دردسرترین پرندگان خانگی با رنج‌های قیمتی متفاوت می‌پردازیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

کاسکو

پرنده کاسکو به عنوان یک پرنده باهوش و نسبتا گران‌قیمت شناخته می‌شود. این پرندگان می‌توانند با تقلید صدا، شیرین زبانی کنند. این نوع طوطی جزو سرگرم‌کننده‌ترین پرندگان است اما در عین حال به توجه و مراقبت زیادی احتیاج دارد. هزینه‌های نگهداری کاسکو مثل غذا و اسباب بازی او نیز نسبتا زیاد است. این نوع طوطی‌ها، علاقه زیادی به ارتباط با انسان‌ها دارند. اگر صاحبشان به آن‌ها کم‌توجهی کند با جیغ و اعتراض‌هایی مواجه خواهد شد.

عروس هلندی

این پرنده با نام کاکاتیل نیز شناخته می‌شود. این موجود می‌تواند به عنوان پرنده خانگی بی دردسر شما مدت‌ها سرگرمتان کند. عروس هلندی می‌تواند صداها را تا حدودی تقلید کند و بعضی کارها را مثل انداختن سکه در قلک یا جابه‌جایی اشیا یاد بگیرد. کاکاتیل بسیار ملایم و زیبا سوت می‌زند و از او صداهای آزاردهنده‌ای نخواهید شنید. این پرنده مشابه با سایر حیوانات خانگی به توجه و مراقبت نیاز دارد. اگر روزانه مدتی طولانی در خانه حضور ندارید، بهتر است از این نوع پرنده بیش از یک عدد بخرید. رژیم غذایی متعادل و متنوع می‌تواند به طول عمر این حیوان و مراقبت بهتر از او کمک زیادی کند.


پرنده خانگی کاکادو

پرنده کاکادو نوعی از انواع طوطی است که رفتارهای بسیار جالب و دوست‌داشتنی از خود نشان می‌دهد. این پرنده خانگی بی دردسر قیمت نسبتا گرانی دارد. کاکادوها بسیار باهوش هستند و می‌توانند بسیاری از کلمات و جملات را به مرور زمان یاد بگیرند. اگر می‌خواهید پرنده خانگی شما، دوستتان نیز باشد بدون شک این طوطی انتخاب بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. شما می‌توانید در اوقات فراغت خود مدت‌ها با این پرنده بازی کنید. او به قدری باهوش است که می‌تواند احساساتی مثل خوشحالی، غم و عصبانیت را در شما درک کند و در برابر آن‌ها واکنش‌های بسیار جذابی از خود نشان دهد.

معمولا این طوطی در هنگام ابراز احساسات اقدام به باز و بسته کردن تاج خود می‌کنند. صاحبان این موجودات می‌توانند به آن‌ها کارهای زیادی یاد بدهند. برای مراقبت از کاکادو باید توجه زیادی به او شود. همچنین برای خوراک این پرنده باید غذاهای متنوعی تهیه کنید.

ماکائو

ماکائو یک گونه دوست‌داشتنی دیگر از خانواده طوطی‌ها است که می‌خواهیم آن را به‌عنوان پرنده خانگی بی دردسر معرفی کنیم. این پرنده اندازه بزرگی دارد و باید برای او قفس بزرگی تهیه کنید. این طوطی بسیار مهربان و باهوش است و می‌توان بعضی کلمات را به او آموزش داد. این دسته از پرندگان احتیاج دارند تا ساعاتی از روز را در خارج از قفس خود بگذرانند.


کبوتر

کبوترها نژادها و انواع مختلفی دارند. این موجود زیبا و دوست‌داشتنی آخرین موردی است که می‌خواهیم آن را به عنوان پرنده خانگی بی دردسر معرفی کنیم. این نوع از پرندگان تحمل قفس و تنهایی را ندارند و برای مراقبت از آن‌ها باید مکان مناسبی را در حیاط یا پشت‌بام منزل خود فراهم کنید. همچنین نگهداری کبوتر بیشتر در نواحی غیر شهری رایج است.

باهوش ترین پرنده خانگی

پرندگان برخلاف بسیاری از حیوانات خانگی مدت زیادی است که در کنار انسان‌ها زندگی می‌کنند. همان طور که ویکی پدیا نیز اشاره کرده است، این موجودات زیبا بسیار باهوش هستند و تامین هزینه‌های نگهداری از آن‌ها بسیار آسان‌ است. امروزه با توجه به زندگی نوین شهری، انسان‌ها بیشتر دوست دارند یک پرنده خانگی داشته باشند. معمولا افراد می‌خواهند اقدام به خرید باهوش ترین پرنده خانگی کنند، زیرا این نوع موجودات با ویژگی‌های جذاب خود بسیار سرگرم‌کننده هستند. باهوش‌ترین پرندگان استعداد خوبی در تقلید رفتارهای انسان‌ها، صداهای مختلف محیط زندگی خود و برقراری ارتباط دارند. در زمان خرید پرنده باید به معیارها و انتظارات خود توجه کنید. برای بیشتر افراد ویژگی‌هایی مثل ظاهر، قیمت، هزینه‌های نگهداری و استعدادهای پرنده مهم است. در ادامه این مطلب می‌خواهیم با بررسی ویژگی‌های مختلف این موجودات به معرفی باهوش ترین پرنده خانگی بپردازیم.

طوطی خاکستری آفریقایی

این پرنده با نام کاسکو نیز شناخته می‌شود و به عنوان یکی از باهوش‌ترین پرندگان خانگی می‌تواند به‌خوبی با انسان‌ها ارتباط برقرار کند. این موجود زیبا بومی جنگل‌های پرباران غرب و مرکز آفریقا به شمار می‌رود. هوش و قدرت یادگیری کاسکو  زبانزد است. معمولا این گروه از پرندگان به برقراری ارتباط با انسان علاقه نشان می‌دهند. اگر صاحب کاسکو به درستی با آن ارتباط برقرار کند می‌تواند به این پرنده دوست‌داشتنی کلمات و سرگرمی‌های زیادی یاد بدهد چون حافظه این پرنده فوق‌العاده است. کاسکو می‌تواند بسیاری از واژگان را به خاطر بسپارد و تکرار کند.

معمولا طول عمر طوطی خاکستری به 40 تا 60 سال می‌رسد. این پرنده به صاحب خود بسیار وابسته می‌شود و احتیاج زیادی به محبت و توجه دارد. کاسکو جزو پرندگان بزرگ محسوب می‌شود و برای مراقبت از آن باید قفسه بزرگی بخرید. این پرنده زیبا بسیار بامزه و سرگرم‌کننده است و معمولا شکارچیان خود را با صداهای مختلف مسخره می‌کند. قیمت این پرنده باهوش نسبتا گران است. برای جلوگیری از افسردگی کاسکو باید اجازه بدهید ساعاتی از روز را خارج از قفس بگذراند. این پرندگان زینتی علاقه زیادی به بازی کردن دارند اما اگر دو کاسکو در جایی تنها باشند با هم دعوا خواهند کرد.

حتما برای تغذیه این طوطی غذاهای متنوعی مثل میوه‌های تازه، سبزیجات، غلات، دانه‌ها و بذر گیاهان را در نظر بگیرید.

عروس هلندی از باهوش ترین پرنده های خانگی

عروس هلندی یا کاکاتیل مورد دیگری است که می‌خواهیم آن را تحت عنوان باهوش ترین پرنده خانگی قرار دهیم. این پرنده خانگی، دوست‌داشتنی، کنجکاو و خونگرم است. در زبان فارسی به این پرنده طوطی کاکل‌دار نیز می‌گویند. عروس هلندی جثه نسبتا بزرگی دارد، بنابراین برای مراقبت از آنباید قفسه‌ای بزرگ بخرید. طول عمر این موجود باهوش به چیزی حدود 30 سال می‌رسد. این پرنده می‌تواند به خوبی با انسان‌ها تعامل داشته باشد. کاکاتیل‌ها با صاحبان خود بسیار مهربان هستند اما در برخورد با افراد ناشناس محتاط عمل می‌کنند. جنس ماده این پرنده رفتار ملایم‌تری از خود نشان می‌دهد و احتیاج به نوازش و محبت بیشتری دارد. این در حالی است که جنس نر پر سروصداتر و باهوش‌تر به نظر می‌رسد و می‌تواند با مهارت خوبی به تکرار کلمات بپردازد.


عروس هلندی قیمت مناسبی دارد. تاج و ظاهر زیبای این پرنده نظر بسیاری از انسان‌ها را به خود جلب می‌کند. برای حفظ سلامتی این موجود باید غذاهای متنوعی مثل سبزیجات، دانه، تخم‌ مرغ و غذاهای مشابه را تهیه کنید. مشابه بسیاری از پرندگان زینتی، کاکاتیل‌ها هم دوست دارند ساعاتی از روز را خارج از قفسه خود بگذرانند. گونه‌های مختلفی از این پرنده تاج‌دار وجود دارد که شامل آلبینو، لوتینو، رنگارنگ و دارچینی هستند. عروس هلندی به عنوان یکی از انواع باهوش ترین پرنده خانگی، در رنگ‌های زرد، خاکستری و صدفی در پرنده فروشی‌ها پیدا می‌شود.

طوطی خورشیدی

طوطی خورشیدی یا کانور به عنوان یکی از باهوش‌ترین پرندگان خانگی شناخته می‌شود. این پرنده امریکایی اندازه کوچکی دارد. طول عمر این پرنده به چیزی بین 20 تا 30 سال می‌رسد. این موجود کوچک و زیبا بسیار کنجکاو است و می‌توانید آن را با آموزش‌ها و رفتارهای خود رام کنید. طوطی کانور گونه‌های مختلفی مثل پیشانی آبی، گردن سفید، چشم سفید، خورشیدی، بال گوگردی، سوکورو، نوک دراز، سرگیلاسی و گرینچیک چیک گوش سفید دارد. این طوطی بسیار مهربان است و برخورد او با سایر حیوانات و پرندگان صلح‌آمیز به نظر می‌رسد. اگر ساعاتی از روز را با این پرنده فعال سرگرم شوید، متوجه هوش عالی او خواهید شد.


این طوطی شاداب علاقه زیادی به جویدن، بازی و جستجو کردن دارد. برای جلوگیری از ابتلای این پرنده به افسردگی و انواع بیماری‌ها باید به او توجه زیادی شود. با بازی کردن و نوازش این پرنده می‌توانید به او محبت کنید. رعایت رژیم غذایی متنوع و مناسب برای حفظ سلامتی طوطی خورشیدی ضروری است.

مرغ مینا

مرغ مینا پرنده دیگری است که می‌خواهیم آن را به عنوان باهوش ترین پرنده خانگی معرفی کنیم. این موجود کنجکاو جزو خانواده سار است. این پرنده شامل سه گونه گوشواره‌ای، معمولی و بالی می‌شود. جنس نر مرغ مینا نسبت به ماده آن، باهوش‌تر به نظر می‌رسد.


مرغ مینا می‌تواند با مهارت زیادی به تقلید صدا و تکرار کلمات بپردازد. اگر برای این پرنده وقت کافی بگذارید، پس از مدتی شاهد استعداد فوق‌العاده آن در سخن گفتن خواهید بود. مرغ مینا روحیه خوبی دارد و کمتر مبتلا به افسردگی می‌شود و ممکن است افراد ناشناس را برای دفاع از خود گاز بگیرد. به‌طور کلی این پرنده پس از مدتی مراقبت از آن، اهلی خواهد شد. طول عمر این پرنده حدود 15 سال است. مرغ مینا می‌تواند از انواع دانه‌ها، سبزیجات و میوه‌ها تغذیه کند.

طوطی راهب

طوطی راهب یا کواکر یکی دیگر از انواع پرنده‌هایی است که باهوش ترین پرنده خانگی نامیده می‌شوند. محل زندگی این موجود زیبا در اروپا، امریکای جنوبی و شمالی است. اگر این پرنده به‌خوبی تربیت شود می‌تواند در موقعیت‌های مناسب، کلماتی را که از صاحبش یاد گرفته است تکرار کند. این موجود زیبا جزو پرندگان اجتماعی محسوب می‌شود.


جمع بندی درباره باهوش ترین پرنده خانگی

پرندگان جزو دوست‌ داشتنی‌ترین حیوانات خانگی به شمار می‌روند. ترتیب و تغذیه مناسب یکی از اصول اولیه نگهداری از آ‌ن‌ها است و بدون شک برخی افراد دوست دارند پرنده خانگی آن‌ها هوش بالایی داشته باشد که چند نمونه را در بالا نام بردیم.

پرنده خانگی برای کودکان

پرندگان جزو آن دسته حیواناتی هستند که بسیاری از کودکان به آن‌ها علاقه دارند. همان طور که سایت thesprucepets هم در مقاله منتشر شده در سایت خود گفته است، در انتخاب و خرید پرنده خانگی برای کودکان توجه به مواردی مثل نیازهای مراقبتی، میزان سروصدا، هزینه نگهداری و فضای خانه ضروری است. نگهداری از پرندگان احتیاج به احساس مسئولیت و علاقه دارد. پس از خرید پرنده فرزندتان می‌تواند روش نگهداری از آن را از شما یاد بگیرد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم به معرفی تعدادی از پرندگان مناسب برای کودکان بپردازیم.

فنچ یک پرنده خانگی کودکان

فنچ‌ها پرندگانی زیبا و دوست‌داشتنی هستند که مراقبت از آن‌ها آسان است. این پرندگان علاقه زیادی به برقراری ارتباط با انسان‌ها از خود نشان نمی‌دهند، بنابراین بهتر است اقدام به خرید بیش از یک فنچ کنید. این پرندگان صدای بلندی ندارند. و آواز ملایم آن‌ها بسیار دلنشین است. فنچ‌ ها پرندگان ظریفی هستند. و تا حدی می‌توانند آموزش داده شوند، اما باید با احتیاط کنید. و در محیطی آرام از آن‌ها نگهداری کرد. این پرنده نباید مدت زیادی بیرون از قفس باشد، اما بد نیست محیطی محدود را برای تمرین پروازشان فراهم کنید یا حداقل قفس بزرگتری برای آن‌ها بخرید.


توجه کنید که فنچ‌ها جزو دسته بهترین پرنده خانگی برای کودکان محسوب می‌شوند. اما علاقه‌ای به نشستن روی دست انسان‌ها ندارند. اگر می‌خواهید پرنده اجتماعی‌تری برای فرزندتان بخرید مرغ عشق یا عروس هلندی می‌توانند گزینه‌های بهتری باشند. این پرنده بسیار کوچک است. نوع مذکر فنچ‌ها در گلوی خود رگه‌های سیاه و سفید دارند. و یا در رنگ نارنجی با منقار قرمز دیده می‌شوند. در کل بدن نوع مونث رنگ خاکستری با منقار کم‌رنگ‌تر به چشم می‌خورد.

مرغ عشق مناسب برای کودکان

یکی دیگر از گزینه‌های خوب در خرید پرنده خانگی برای کودکان باجریگار یا مرغ عشق است. این پرنده کوچک بسیار باهوش است. و به مرور زمان می‌تواند صحبت کردن را از صاحب خود یاد بگیرد. صدای مرغ عشق آزاردهنده نیست. این پرندگان می‌توانند با انسان‌ها به خوبی تعامل داشته باشند، بنابراین برای کودکان بسیار سرگرم‌کننده خواهند بود. باجریگارها برای نگهداری و مراقبت بسیار مناسب هستند. بهتر است این پرنده ساعاتی از روز را در خارج از قفس خود بگذراند و پرواز کند. به‌طور متوسط طول عمر این پرندگان به 5 تا 10 سال می‌رسد.


این پرندگان ظاهر بسیار زیبایی دارند و گونه‌های مختلف آن‌ها در رنگ‌های متفاوتی دیده می‌شوند. معمولا مرغ عشق‌ها در شکم خود پرهایی به رنگ سبز دارند و به‌طور کلی در بدن آن‌ها رنگ‌های مشکی، زرد، آبی، خاکستری و سفید به چشم می‌خورد. معمولا باجریگارها احتیاج به غذاهای متنوعی مثل سبزی‌های برگ‌دار، دانه‌ها، پلت‌ها و غیره دارند.

عروس هلندی برای کودکان

عروس هلندی یا کاکاتیل یکی از بهترین انتخاب‌ها در تهیه پرنده خانگی برای کودکان محسوب می‌شود. این پرنده اندازه بزرگ‌تری نسبت به فنچ یا مرغ عشق دارد. این پرنده باهوش می‌تواند با تقلید حرف‌های انسان‌ها، سوت‌ها و صدای دلنشین خود بسیار سرگرم‌کننده باشد. عروس هلندی در ارتباط با انسان‌ها موجودی بسیار اجتماعی است و کودک شما عاشق آن خواهد شد. این پرنده باید در طول روز، ساعاتی را در خارج از قفس خود بگذراند. کاکاتیل‌ها شامل گونه‌های آلبینو، لوتینو، رنگارنگ و دارچینی می‌شوند.


این پرنده احتیاج به توجه دارد و نگهداری از آن نیازمند دانستن نکاتی است که کودکتان می‌تواند به مرور زمان آن‌ها را از شما بیاموزد. بهتر است برای تغذیه این پرنده غذاهای متنوعی فراهم کنید. عروس هلندی باید روزانه آب شیرین بنوشد و قفسش تمیز شود. معمولا این پرنده‌ها با دم دراز، بدن خاکستری، صورت و تاج زرد دیده می‌شوند، البته گونه‌هایی از آن‌ها به رنگ نارنجی هستند.

طوطی های کوچک مناسب کودکان

این پرندگان گروهی از طوطی‌ها هستند که اندازه کوچکی دارند. از این نوع طوطی‌ها صدای بلند و گوش‌خراشی شنیده نمی‌شود. این پرنده کم‌صدا و پرانرژی می‌تواند به‌خوبی با انسان‌ها ارتباط داشته باشد. اگر می‌خواهید برای فرزندتان یک طوطی کوچک و زیبا بخرید، لازم است بدانید که این پرنده احتیاج به توجه و تعامل زیادی با صاحب خود دارد. برای مراقبت بهتر از این پرنده ظریف باید از رژیم غذایی متعادلی برای تغذیه آن استفاده کنید. اگر به پرندگان فقط دانه بدهید می‌تواند برای سلامتی آن‌ها خطراتی ایجاد کند. ظاهر طوطی‌ کوچک با توجه به گونه آن‌ متفاوت است. این پرندگان معمولا پلک آبی و سر و بدن سبز دارند، البته انواعی از آن‌ها در رنگ‌های آبی، زرد و سفید هم دیده می‌شوند.


طوطی سنگال پرنده ای برای کودکان

این نوع طوطی مورد دیگری است که می‌خواهیم آن را در دسته بهترین پرنده خانگی برای کودکان قرار دهیم. این پرنده بسیار آرام و باهوش است و می‌توانید از آن حتی در آپارتمان نگهداری کنید. طوطی سنگال می‌تواند با تقلید از صاحب خود، صحبت کردن را یاد بگیرد. این طوطی می‌تواند به‌راحتی به انسان‌ها نزدیک شود و با آن‌ها ارتباط برقرار کند. کودکان می‌توانند مدت زیادی با این پرنده مهربان سرگرم شوند و با کمک ابزارها و اسباب‌بازی‌های مخصوص به بازی کردن با آن‌ها بپردازند. روی سینه این پرنده یک طرح V شکل به چشم می‌خورد که رنگ‌های قرمز تا زرد دارد. سر این پرنده خاکستری و سایر قسمت‌های بدن او سبز است.

طوطی بورکی به عنوان پرنده خانگی برای کودکان

طوطی بورکی به دلیل سروصدای کم خود می‌تواند به‌عنوان پرنده خانگی برای کودکان معرفی شود. این پرنده معمولا صبح زود و در زمان غروب آفتاب فعالیت بیشتری دارد. اندازه این پرنده نسبت به سایر موارد معرفی شده بزرگ‌تر است. اگر برای این این نوع پرنده قفس بزرگ‌تری فراهم کنید، احساس بهتری خواهد داشت. طوطی بورکی در یک محیط بزرگ‌تر، می‌تواند راحت‌تر پرواز کند. این پرنده، خاکستری رنگ به نظر می‌رسد، اما در بدن آن پرهای قهوه‌ای، صورتی و آبی نیز مشاهده می‌شود. منقار طوطی بورکی زرد قهوه‌ای است و انواع نر و ماده آن‌ها به ترتیب تاج آبی و سفید دارند.


فاخته به عنوان پرنده خانگی برای کودکان

فاخته‌ها که با نام قمری نیز شناخته می‌شوند جزو آن دسته از پرندگانی هستند که می‌توان از آن‌ها در خانه مراقبت کرد. این پرندگان نسبت به سایر موارد معرفی شده، صدای نسبتا بلندتر و البته دلپذیر‌تری دارند. اگر جزو آن دسته افرادی هستید که خواب سبکی دارند، شاید با صدای آواز فاخته بیدار شوید. البته توجه داشته باشید که این پرنده صدای خیلی بلندی ندارد و می‌تواند با آوازهای زیبا نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کند. فاخته می‌تواند در دسته بهترین پرنده خانگی برای کودکان شناخته شود. قمری منقار و طوقه‌ مشکی در پشت گردن دارد و در بدن آن پرهای خاکستری و قهوه‌ای می‌توان دید. گونه‌هایی از این پرنده سفید، نارنجی و رنگارنگ است.

سخن نهایی درباره پرنده خانگی

انسان‎‎‎‎‎‌ها همواره به نگهداری پرندگان مختلف به‌عنوان حیوان خانگی تمایل داشته‌اند و برای رسیدن به این هدف گونه‌های مختلفی از پرندگان را در سراسر دنیا جابه‌جا کرده‌اند. امروزه شاهد حضور پرنده‌هایی از قاره‌های دور مانند آمریکای جنوبی یا استرالیا در منازل بسیاری از مردم ایران هستیم. پرنده‌ها به‌عنوان حیوان خانگی موجودات بی‌آزاری هستند که بعضی از آ‌ن‌ها به دلیل برخورداری از ویژگی‌هایی مانند آوازخوانی یا تقلید صدا، در میان مردم بسیار محبوب شده‌اند.

اگر برای حیون خونگی عزیزت نیاز به مشاوره و ویزیت دامپزشک داری ؟کافیه به صفحه مشاوره آنلاین مراجعه کنی و درخواستت رو ثبت کنی. خیلی سریع باهات تماس میگیریم.دامپزشک آنلاین

اگر شما نیز تجربه ای در این باره دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید

  • لندینگ پت مجله آنلاین است که به همت فعالان و طرفداران حیوانات ایران منتشر می‌شود و به هیچ یک از شرکت‌ها و افرادی که در حوزه حیوانات خانگی فعالیت تجاری می‌کنند وابسته نیست در نتیجه این مجله تنها رسانه‌ی مکتوبی است که رشد و شکوفایی خود را در توسعه و تثبیت تمام دست اندرکاران این حوزه می‌بیند مجله آموزشی حیوانات خانگی و سایت اینترنتی این رسانه یک حلقه‌ی اتصال بی بدیل برای دسترسی به تمامی دوست داران حیوانات خانگی و حیات وحش، مصرف کنندگان کالای این حوزه و شرکت‌های مرتبط است.

© کلیه حقوق قانونی این سامانه متعلق به لندینگ پت می‌باشد.