تمام اعضاء خانواده سگ‌سانان شبیه سگ هستند: پوزه‌ای دراز، باریک و استوانه‌ای شکل دارند. تعداد دندان‌ها 42 عدد است. گوش‌های سیخ و مثلثی شکل، دم پرمو، دست و پایی بلند دارند و حیواناتی پنجه‌رو هستند. تعداد 5 انگشت در دست (اولین انگشت در بالا قرار دارد) و 4 انگشت در پا دارند، ناخن‌های کلفت و قوی آن‌ها مانند گربه‌سانان جمع نمی‌شوند، به طوری‌که در رد سگ‌سانان آثار ناخن‌ها قابل مشاهده است. حس بویایی آنها بسیار قوی و شنوایی و بینایی‌شان نیز قوی است. دارای غده‌های تولید بو در سطح زیرین دم هستند. آنها قلمرو خود را به‌وسیله ادرار مشخص می‌کنند. در مقایسه با اغلب گوشت‌خواران دونده‌های خوبی هستند. اکثر آنها طعمه خود را از طریق تعقیب شکار می‌کنند. در بین سگ‌سانانی که به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند، غالباً قوی‌ترین حیوان رهبری و کنترل گروه را به عهده دارد.

 تولید مثل سگ‌سانان

سگ‌سانانی که به صورت گروهی زندگی می‌کنند قادرند با همکاری هم، طعمه‌های بزرگ‌تر از جثه خود را بگیرند. در زمان مقاربت به علت متورم شدن آلت تناسلی، نر و ماه تا مدتی که ممکن است از نیم ساعت نیز تجاوز نماید به هم قفل می‌شوند و به آسانی نمی‌توانند از یکدیگر جدا گردند. بعضی از گونه‌های سگ‌سانان مانند گرگ، شغال و سگ می‌توانند با هم جفت‌گیری و تولید بچه‌های دو رگه کنند. تاکنون گزارشات موثقی مبنی بر مشاهده گرگ قرمز، گرگ زرد و گرگ سیاه راه راه و حیوانی به نام سگ تور که شباهت به شغال دارد دریافت شده است. متأسفانه تاکنون هیچ گونه تحقیقی در مورد این حیوانات که امکان دارد گونه، زیرگونه و یا هیبرید جدیدی باشند انجام نگرفته است.


ارزش اقتصادی سگ‌سانان

سگ‌سانان حیوانات بسیار مفیدی هستند. آنها با تعقیب و شکار حیوانات مریض، پیر و علیل، سلامتی بقیه را تضمین و با کنترل جمعیت علف‌خواران از تخریب مراتع جلوگیری می‌کنند. از طرف دیگر، با از بین بردن حیوانات مضر نظیر جوندگان و خوردن لاشه حیوانات کمکی بزرگی به انسان می‌کنند. در مناطقی که تعداد سگ‌سانان، به خصوص روباه کاهش یافته است افزایش جمعیت جوندگان آفت کاملاً محسوس است. پوست بعضی از سگ‌سانان بسیار باارزش است، اغلب سگ‌سانان به خصوص روباه‌ها نسبت به بیماری‌های بسیار حساس‌اند. بعضی از آنها نیز خساراتی به دام‌های اهلی، پرندگان و محصولات کشاورزی وارد می‌کنند که این خسارات نسبت به منافع آنها بسیار ناچیز است.

وضعیت فعلی سگ‌سانان

نظر به اهمیت گوشت‌خواران، وضعیت فعلی برای هر یک از گونه‌ها جداگانه توصیف و در متن گنجانیده شده است. 

از خانواده سگ‌سانان در ایران تاکنون 6 گونه شناسایی شده است:

راسته گوشتخوران

  • خانواده سگ‌سانان

- گونه گرگ
- گونه شغال
- گونه روباه معمولی
- گونه شاه روباه
- گونه روباه شنی
- گونه روباه ترکمنی

گربه‌سانان (Feliformia) یا Feloidea، زیرراسته‌ای از گوشت‌خوارسانان هستند که شامل گربه‌ایان (بزرگ و کوچک)، کفتارها، خدنگها و … می‌شود

گربه‌سانان (Feliformia) یا Feloidea، زیر راسته‌ای از گوشت‌ خواران هستند که شامل گربه‌ ها و کفتارها  می‌شود. پس کفتارها برخلاف باور عموم گربه سان هستند نه سگ سان.

گربه‌سانان در مقابل زیر راسته دیگر گوشت‌خوارن، یعنی سگ‌سانان (Caniformia) قرار دارند. هر دوی این زیر راسته ویژگی متمایزی در میان دیگر پستانداران دارند که دارای چهار دندان مخصوص گوشت‌خواری ( دندان نیش یا  canin) در جلوی آرواره خود هستند.
فرق گربه سانان و سگ سانان به این ترتیب بیان شده است:

۱- گربه سانان پوزه کوتاهی دارند ولی سگ سانان دارای پوزه کشیده تری هستند. بدین ترتیب  گربه ، ببر ، یوزپلنگ دارای پوزه نیستند . سگ ، شغال ، روباه و گرگ  دارای پوزه کاملا مشهود در صورت هستند. این تقسیم بندی اشکالی هم دارد چون کفتار که می دانیم جزو گربه سانان هست مانند سگها پوزه دارد .


۲- گربه سانان از ارتفاعات و درختها بالا می روند همانند گربه ، ببر ، یوزپلنگ ولی سگ سانان بهیچوجه نمی توانند از ارتفاعات و بویژه از درختان بالا روند همانند سگ ، گرگ ، روباه . این تقسیم بندی هم ایراد دارد چون شیر که جزو گونه ها گربه سان می باشد قادر به بالا رفتن از درخت نیست.


۳- گربه سانان زوزه نمی کشند و صدای کشیده و طولانی دارند مثل صدای گربه.  ولی سگ سانان پارس ( درست تر است بگوییم هاپ ) می کنند یا زوزه می کشند .

طبیعی است هر نظریه ای توسط نظریه پردازان ، اساتید ، پژوهشگران و متخصصان امر مورد تایید یا رد و یا اصلاح و انتقاد قرار گیرد لذا نظریه کلیه پژوهشگران و نظریه پردازان در این خصوص باعث ترویج و گسترش علم گونه شناسی خواهد شد .

اگر برای حیون خونگی عزیزت نیاز به مشاوره و ویزیت دامپزشک داری ؟کافیه به صفحه مشاوره آنلاین مراجعه کنی و درخواستت رو ثبت کنی. خیلی سریع باهات تماس میگیریم.دامپزشک آنلاین

اگر شما نیز تجربه ای در این باره دارید در قسمت دیدگاهها با ما در میان بگذارید

  • لندینگ پت مجله آنلاین است که به همت فعالان و طرفداران حیوانات ایران منتشر می‌شود و به هیچ یک از شرکت‌ها و افرادی که در حوزه حیوانات خانگی فعالیت تجاری می‌کنند وابسته نیست در نتیجه این مجله تنها رسانه‌ی مکتوبی است که رشد و شکوفایی خود را در توسعه و تثبیت تمام دست اندرکاران این حوزه می‌بیند مجله آموزشی حیوانات خانگی و سایت اینترنتی این رسانه یک حلقه‌ی اتصال بی بدیل برای دسترسی به تمامی دوست داران حیوانات خانگی و حیات وحش، مصرف کنندگان کالای این حوزه و شرکت‌های مرتبط است.

© کلیه حقوق قانونی این سامانه متعلق به لندینگ پت می‌باشد.