1. طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو)

پرنده سخنگو کاسکو

این پرنده بزرگ را می‌توان در جنگل‌های غرب و مرکز آفریقا یافت. طوطی خاکستری آفریقایی به عنوان یکی از باهوش‌ترین پرنده‌های سخنگوی دنیا شناخته شده است. از نظر ویژگی‌های ظاهری، بیشتر پرهای این پرنده خاکستری است. اما چشم‌های او به رنگ زرد کمرنگ و نوک او مشکی است.

این پرنده در حالت اسارت می‌تواند تا 50 سال هم عمر کند. طول بال‌های بلند کاسکو در حدود 50 سانتی‌متر و به رنگ طوسی است که در پرهای آن می‌توان رنگ‌های طوسی تیره و روشن را هم مشاهده کرد. کاسکوهای نر و مادّه شبیه به هم هستند. این پرنده‌ها به این دلیل توانایی تقلید صدا دارند که بتوانند شکارچیان را گول بزنند و بترسانند اما در تقلید صدای انسان هم خیلی سریع و خوب عمل می‌کنند. کاسکوها خیلی راحت آموزش می‌بینند و به صاحبشان بسیار وابسته می‌شوند. این پرنده یکی از زیباترین طوطی‌های دنیا است.

2. مرغ عشق

پرنده سخنگو مرغ عشق

این پرنده، بومی استرالیا است و به دلیل تواناییش در تقلید صدای انسان، حیوان خانگی بسیار محبوبی در دنیا محسوب می‌شود. مرغ عشق بسیار باهوش است و می‌تواند جمله‌های کامل را تکرار کند. در واقع، این پرنده رکورد دنیا را در حفظ بیشترین دایره لغات در میان حیوانات دارد چرا که می‌تواند بیش از 1700 واژه را یاد بگیرد.

اما برای این که آموزش ببیند که واژه‌ها را تکرار و تقلید کند، باید به تنهایی نگهداری شود زیرا اگر پرنده دیگری با او زندگی کند، از صاحبش پیروی نخواهد کرد. نگهداری پرنده دیگر همراه با مرغ عشق باعث می‌شود که بسیار مضطرب و نگران شود و این موضوع باعث  کم شدن طول عمر او هم می‌شود. مرغ عشق‌ها یکی از محبوب‌ترین حیوانات خانگی در آمریکا و انگلستان هستند. این پرنده سخنگو عادت دارد که وقتی احساس راحتی و خوشحالی می‌کند، منقار خود را به جایی بساید.

3. پاراکیت طوق‌دار هندی

پرنده سخنگو پاراکیت طوقه دار هندی

طوطی ملنگو بیشتر در جنوب آسیا یافت می‌شود و حیوان خانگی محبوبی در این منطقه محسوب می‌شود. این پرنده سخنگو می‌تواند 200 تا 250 کلمه را یاد بگیرد و همچنین آواز بخواند. انواع مختلف پاراکیت هندی توانایی‌های گوناگونی در تکرار واژه‌ها دارند که این موضوع به میزان تعامل آن‌ها با صاحبشان و همچنین چگونگی آموزش دیدن آن‌ها بستگی دارد.

از این پرنده معمولاً در سیرک‌ها و نمایش‌های خیابانی استفاده می‌شود زیرا خیلی راحت به حرف می‌آید. علاوه بر این، طوطی ملنگو به نام پاراکیت طوق‌دار هندی نیز شناخته می‌شود. این پرنده با در نظر گرفتن دم، تا 40 سانتی‌متر رشد می‌کند. ملنگوها عاشق زندگی در گروه‌های بزرگ با هزاران پرنده هستند.

4. طوطی آمازون پشت گردن زرد

پرنده سخنگو آمازون پشت گردن زرد

طوطی‌هایی که از خانواده آمازون هستند عموماً در تقلید صحبت‌های انسان عالی عمل می‌کنند و علی‌رغم آسیب‌های جسمی و روحی که به این پرنده‌ها وارد می‌آید، به عنوان حیوان خانگی محبوب نگهداری می‌شوند. این طوطی‌ها خیلی سریع آموزش می‌بینند و می‌توانند واژه‌ها، جملات و حتی آوازها را از سن کم تقلید کنند. اما آن‌ها فقط با صاحب خودشان ارتباط خوبی برقرار می‌کنند و توانایی آن‌ها در صحبت کردن بستگی به ارتباطشان با صاحبشان دارد.

در حیات وحش، توانایی تقلید صدا به این پرنده‌ها کمک می‌کند تا بتوانند با تقلید صدای حیوانات بزرگ، شکارچیان را بترسانند و از خود دور کنند. این طوطی از نظر ظاهری پیشانی سبز و نوار زردرنگی در پشت گردنش دارد. طوطی آمازون پشت گردن زرد به دلیل بازیگوش بودن و توانایی حرف زدن محبوبیت زیادی دارد.

5. طوطی اکلکتوس

پرنده سخنگو اکلکتوس

این پرنده، بومی جنگل‌های انبوه گینه نو و بسیار رنگارنگ است. ظاهر نر و مادّه این گونه آن قدر با هم تفاوت دارد که برای مدت طولانی تصور می‌شد که دو گونه مختلف هستند. طوطی اکلکتوس نر، پرهای سبز و نوک زرد مایل به نارنجی دارد، در حالی که اکلکتوس مادّه پرهای قرمز و بنفش و نوک مشکی دارد. به دلیل توانایی تقلید کلمات، صداها و آوازهای جذابی که برای اطرافیان تکرار می‌کنند، حیوانات خانگی محبوبی در سراسر دنیا به شمار می‌آیند.

این طوطی‌ها همچنین صدای بسیار آهنگینی دارند که از آن برای جذب جفت خود استفاده می‌کنند. از نظر ظاهری، پرهای وسط دم آن‌ها سبز رنگ و پرهای روی سطح دم آن‌ها آبی است. رنگ پایین نوک آن‌ها نارنجی و مشکی است. جمعیت این پرنده‌ها در حیات وحش به شدت کاهش یافته که این امر به دلیل خرید و فروش غیرقانونی حیوانات خانگی است.

6. آمازون تاج زرد

پرنده سخنگو آمازون تاج زرد

این پرنده رنگارنگ در جنگل‌های انبوه شرق و مرکز آمریکا یافت می‌شود و از روی نقاط زردرنگ متمایزی که روی تاجش وجود دارد، می‌توان آن را شناخت. بعضی از پرنده‌های این گونه می‌توانند بسیار خوب صحبت کنند، در حالی که بعضی دیگر از آن‌ها اصلاً صحبت نمی‌کنند؛ توانایی صحبت کردن آن‌ها به چند عامل بستگی دارد. میزان تعامل آن‌ها با انسان‌، وجود پرنده‌های دیگر در کنار آن‌ها، زندگی آن‌ها در حیات وحش و چگونگی آموزش دادن به آن‌ها از جمله عوامل مهم به حساب می‌آیند.

از نظر ظاهری، آمازون تاج زرد پرهای سبز رنگی دارد و قسمت‌های پایین بدن او فسفری است. پرهای کنار بال او مشکی تیره است و روی کناره بال و آینه بالی او رنگ قرمز روشن مشاهده می‌شود. طول عمر این پرنده بیش از 60 سال است. آموزش‌دهنده‌های این پرنده باید برای کار با او متعهد و صبور باشند.

7. مینای تپه‌ای

پرنده سخنگو مینا

مینای تپه‌ای هم مانند پاراکیت طوق‌دار هندی در جنوب شرق آسیا یافت می‌شود و در تقلید صدا بسیار ماهر است. مینا با وجود این توانایی، به عنوان حیوان خانگی محبوبیت چندانی ندارد و معمولاً در حیات وحش یافت می‌شود. او بیش از آن که صدای انسان را تقلید کند، صدای سوت دیگر پرنده‌ها و صدای حیوانات مختلف را تقلید می‌کند.

برخی از انواع میناها در تقلید صدای انسان نسبت به سایرین بهتر هستند و اگر خوب آموزش ببینند، آهنگ و لحن صدا و حتی سرعت صحبت انسان را دقیقاً تقلید می‌کنند. پرهای مینا قهوه‌ای تیره و سر، گلو و قسمت بالای سینه او مشکی است. نوک، پاها و پوست اطراف چشم مینا زرد رنگ است.

8. طوطی کاکلی(طوطی کاکادو)

پرنده سخنگو کاکادو

این طوطی که ظاهر متمایزی دارد در جنوب شرقی آسیا و استرالیا یافت می‌شود و به دلیل شکل خاص نوکش به راحتی قابل شناسایی است. بعضی از انواع طوطی‌های کاکلی در تقلید صدای انسان بهتر و بعضی دیگر از آن‌ها در تقلید صدا و سوت حیوانات دیگر بهتر عمل می‌کنند. طوطی کاکلی سینه صورتی (کاکادو سینه صورتی)، کاکادو کاکل زرد و کاکادو منقار بلند به دلیل طول عمر زیاد و توانایی صحبت کردنشان، حیوانات خانگی محبوبی به حساب می‌آیند. این گونه از طوطی‌ها بر حسب نوعشان بیش از 60 سال هم عمر می‌کنند.

پیرترین طوطی کاکلی دنیا کاکادویی به نام ماژور میشل (Major Mitchell’s cockatoo) بود که در باغ وحش بروکفیلد شیکاگو زندگی می‌کرد و 83 سال عمر کرد (1933-2016). آموزش دادن به این پرنده‌ها ممکن است کمی سخت باشد زیرا کلمات باید به طور مرتب و با یک لحن و سرعت تکرار شوند تا پرنده بتواند آن‌ها را تقلید کند. جایزه دادن به پرنده بعد از تقلید موفقیت‌آمیز هر کلمه می‌تواند در روند آموزش کمک کند.

9. طوطی راهب

پرنده سخنگو طوطی راهب

این پرنده سخنگو که رنگ سبز روشن و خاکستری دارد، در اروپا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی یافت می‌شود و معمولاً به صورت گروهی زندگی می‌کند. این پرنده یکی از باهوش‌ترین پرنده‌های سخنگو است که در اروپا و آمریکا حیوان خانگی محبوبی به حساب می‌آید. بر حسب این که صاحبش چطور به او آموزش بدهد، طوطی راهب می‌تواند واژه‌های زیادی را برای تقلید یاد بگیرد.

اگر در طول آموزش به درستی به این پرنده جایزه داده شود و کلمات مرتب تکرار شوند، حتی می‌تواند موضوع و احساسات هر کلمه‌ای که گفته می‌شود را بفهمد. این پرنده سخنگو صداهای دیگری که مرتب می‌شنود را هم تقلید می‌کند. طوطی راهب تنها طوطی‌ای است که با چوب لانه می‌سازد و از سوراخ داخل یک درخت به عنوان لانه استفاده نمی کند. این پرنده بیشتر در مناطق نیمه‌گرمسیری آرژانتین و کشورهای اطراف آمریکای جنوبی دیده می‌شود.

10. آمازون پیشانی آبی

این پرنده سخنگو هم بومی آمریکای جنوبی است و با صورت کاملاً زردرنگ با نقاط آبی در نزدیکی چشم‌ها و نوک شناخته می‌شود. این پرنده در آمریکای شمالی و اروپا حیوان خانگی محبوبی است و برای تقلید صدای انسان خیلی خوب آموزش می‌بیند. آمازون پیشانی آبی یکی از باهوش‌ترین پرنده‌های سخنگویی است که عاشق خوردن میوه، سبزیجات، حبوبات پخته شده یا خیس خورده و مخلوط دانه‌های باکیفیت است. این پرنده معمولاً با یک فرد رابطه خوبی برقرار می‌کند و برای این که موفق به صحبت شود، باید برای او زمان گذاشت. این طوطی جدا از توانایی صحبت کردن، آواز بسیار آهنگینی دارد.