همه چیز درباره بیمه درمان حیوانات خانگی در ایران

بیمه درمان حیوانات خانگی پدیده‌ای خاص در صنعت بیمه کشور است. شرکت بیمه دانا با طراحی «درمان دام‌های کوچک و پرندگان» به عنوان مبتکر این پوشش بیمه‌ای برای اولین بار در صنعت بیمه کشور موفق به اخذ مجوز برای صدور انحصاری این ‌بیمه‌نامه از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران شد.

موضوع بیمه درمان حیوانات خانگی (Pet Insurance):

موضوع این ‌بیمه‌نامه عبارت است از پرداخت هزینه‌های جراحی و بیمارستانی ناشی از حوادث و بیماری‌های دام‌های کوچک و پرندگان که طی این ‌بیمه‌نامه در تعهد بیمه‌گر قرار گرفته است.

مدارک و اقدامات لازم جهت بیمه درمان حیوانات خانگی :

 • داشتن شناسنامه و میکروچیپ برای دام کوچک مانند سگ، گربه و پرندگان زینتی (از نظر جثه شامل کاسکو و بزرگتر) قبل از اقدام برای دریافت گواهی سلامت الزامی است؛
 • مراجعه به یکی از دامپزشکان معتمد بیمه‌گر، فقط به منظور دریافت گواهی سلامت؛
 • تکمیل فرم پیشنهاد بیمه درمان حیوانات خانگی
 • پرداخت‌ حق‌بیمه و مالیات و عوارض
 • صدور ‌بیمه‌نامه توسط بیمه‌گر
 • پس از صدور ‌بیمه‌نامه و در صورت انتقال مالکیت، باید فرم انتقال مالکیت تکمیل و به شرط عدم دریافت خسارت توسط بیمه‌گذار نسبت به محاسبه ‌حق‌بیمه برگشتی مطابق با جدول کوتاه مدت اقدام و برای مالک جدید در صورت تقاضا ‌بیمه‌نامه جدید صادر خواهد شد.
 • دوره انتظار برای دام‌های کوچک و پرندگان 30 روز‌ می‌باشد که شروع آن همزمان با تاریخ صدور ‌بیمه‌نامه است.

جدول پزشکان معتمد بیمه دانا جهت تهیه گواهی سلامت برای بیمه درمان حیوانات خانگی

حق بیمه حیوانات خانگی :

برای تعیین ‌حق‌بیمه از جدول سنی مربوط به دام‌های کوچک (سگ و گربه) استفاده می‌کنیم؛ این جدول فاقد جنسیت و نژاد است و صرفا ملاک سن برای تعیین حق بیمه مدنظر قرار گرفته است. در حال حاضر تنها شرکت بیمه ارائه دهنده بیمه حیوانات خانگی ، شرکت بیمه دانا است. البته این شرکت تنها برای سگ و گربه بیمه صادر می‌کند.

در این بیمه هزینه های درمان شامل ویزیت، جراحی و … و همچنین هزینه عقیم سازی حیوانات خانگی پرداخت می‌شود.

حق بیمه سگ:

بیمه سگ فقط برای سگ های زیر 10 سال صادر می‌شود. در جدول زیر میزان سقف تعهدات و مبلغ حق بیمه برای بیمه سگ را در بیمه دانا مشاهده می‌کنید.

حق بیمه گربه:

بیمه گربه هم فقط برای گربه های زیر 10 سال صادر می‌شود. در جدول زیر میزان سقف تعهدات و مبلغ حق بیمه برای بیمه گربه را در بیمه دانا مشاهده می‌کنید.

طرح بیمه داناسقف تعهدگربه 1 و 2 ساله (به تومان)گربه 3 و 4 ساله (به تومان)گربه 5 ساله (به تومان)گربه 6 ساله (به تومان)گربه 7 ساله (به تومان)گربه 8 ساله (به تومان)گربه 9 ساله (به تومان)

یوزپلنگ‌های ایرانی پوشش کامل بیمه‌ای دارند!!

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید یوزهای ایرانی که سرمایه ملی محسوب می‌شوند؛ توسط سازمان محیط‌ زیست بیمه در شرکت نیمه خصوصی با حق بیمه چند صد میلیون تومانی برای هر قلاده یوزپلنگ بیمه شده‌اند.

در حاضر تنها ٥٠ قلاده از این گربه‌سان در ایران وجود دارد. یکی از عوامل اصلی انقراض یوزپلنگ‌ها کشته شدن آنها توسط چوپان‌هایی بود که این گربه‌سان برای شکار به گله‌شان حمله می‌کرد.

 • نخستین هزینه‌ای که پای شرکت‌های بیمه نوشته می‌شود، جبران این خسارت چوپانان است.
 • هر اتفاقی که برای یوزپلنگ‌ها بیفتد، به جز مرگ بر اثر کهولت سن، جبران خسارت آن پای بیمه است.
 • همچنین مرگ بر اثر خشکسالی و طعمه مسموم هم دیگر پوشش‌های شرکت‌های بیمه است.
 • در صورت آسیب‌رسانی توسط پلنگ به اشخاص هم خسارت پرداخت می‌شود.